Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
“Yüksek Hızlı Tren Taleplerimizin Dikkate Alınması Bizleri Memnun Etti”

“Yüksek Hızlı Tren Taleplerimizin Dikkate Alınması Bizleri Memnun Etti”

Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın geçtiğimiz hafta içinde Yüksek Hızlı Trenin Çanakkale Köprüsüne bağlanmasına ilişkin açıklamasından dolayı çok memnun olduklarını, bu yatırımın programa alınmasından Çanakkale, Türkiye ve ekonominin çok olumlu etkileneceğini ifade etti. Yüksek Hızlı Trenin yatırım programına alınması hususunda bir basın açıklaması yapan Abdullah Deniz “Biliyorsunuz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Borsamızda iki defa kamu kurumlarımıza bilgilendirme toplantısı düzenledi. Bakanlığımız 1/100.000 Çevre Düzeni Planımızı askıya çıkardı. Bizlerden görüş ve itirazlarımızı aldı. Toplantıda da ulaştırmaya ilişkin isteklerimizi ilettik.
Bandırma’ya kadar gelen Yüksek Hızlı Tren’in Çanakkale’ye bağlanması konusunu Borsamızda görüştük. Hızlı Trenin güzergahı ile ilgili kamulaştırma işlemleri başladı. Planın askı süresinde bu yatırımın gündeme alınması ve plana işlenmesi için hem Ulaştırma Bakanlığımıza hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza 15/09/2014 tarihinde yazı yazdık. Bu yazılarımızda bölgemizde büyüyen sanayi kümelenmeleri, 2015 yılına olan hazırlıklar ve bölgemize son dönemde gelen yatırım taleplerini referans vererek, Bandırma’dan sonra Yüksek Hızlı Trenin Lapseki ve Çanakkale Merkez’e bağlanmasını talep ettik. Yine bu yazılarımızda ‘Bu yatırıma ilişkin heyet halinde görüşmeler de yapabileceğimizi’ belirttik.
Bu taleplerimize Ulaştırma Bakanlığımızın Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü ve Çevre Bakanlığımızın Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü cevap vererek, taleplerimizin dikkate alındığını ve ilgili bakanlıklara ve kurumlara iletileceğini bilgisini verdiler.
Özellikle Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü Borsamıza detaylı bir cevap vererek, bu yatırımın yapılması için izlenmesi gereken yol ve görüş vermesi gereken kurumlar hakkında bilgi verdi”
dedi.

Abdullah Deniz açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Ancak Sayın Bakanımız Lütfi Elvan’ın geçtiğimiz hafta içinde Yüksek Hızlı Trenin Çanakkale Köprüsüne bağlanacağını ifade etmesi bu taleplerimizi dikkat aldıklarının göstergesidir. Ben daha önceki açıklamalarımda Çanakkale’nin ulaşım altyapısının bir bütün içinde ele alınmasının elzem olduğunu ifade etmiştim. Çanakkale’nin hem büyükşehirlere hem de uluslar arası destinasyonlarına bağlantılarının geniş kapsamlı olarak ele alınması gerektiğini söylemiştim.
İlimize yapılacak altyapı yatırımları bölgemiz ekonomisine, turizmine, tanıtımına ivme kazandıracaktır. 2015 yılına yaklaştığımız bugünlerde ulaşım altyapımız çok büyük önem arz etmektedir. Ulaşımdaki tıkanıklıklar ilimiz turizmine ve ekonomisine olumsuz yansımaktadır.
Şimdi Sayın Ulaştırma Bakanımızdan bu konuda, ilimiz ekonomisini çok yakından ilgilendiren bir önemli isteğimiz daha var. İlimizi Bursa, İzmir ve İstanbul gibi büyükşehirlere bağlayan duble yolların en kısa sürede bitirilmesi gerekmekte. 2015 yılına iki aydan daha az bir zaman kaldığı şu günlerde, üst düzey toplantıların düzenleneceği ve dünyanın gözbebeği ilimizde bu yatırımların ivedilikle ele alınması ilimiz için büyük bir ihtiyaçtır.
Ben tekrar ilimizin ulaşım taleplerini yatırım programlarına alan Bakanlıklarımızın değerli mensuplarına ve Bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Duble yollara ilişkin taleplerimizin de en kısa sürede sonuçlandırılmasını temenni ediyorum”

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir