Yunanlı Ağaya Davullu Zurnalı Karşılama

19 Mayıs 2010

Çanakkale’nin Kepez Beldesi’nde bu Yıl 42’ncisi yapılacak olan Geleneksel Yağlı Güreşlerin Yunanlı ağası Anestia Minoas Çanakkale’de Kırkpınar Ağası gibi karşılandı.

Bugün 42’ncisi düzenlenecek olan geleneksel yağlı güreşlerin, Kepez Güreş Ağası ünvanlığını, 2009 yılında 25 bin TL ödeyerek kazanan Yunanlı işadamı Anestia Minoas, 30 kişilik bir gurupla Çanakkale’ye geldi. Grubu, Kepez’in CHP’li Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan, güreşlerin 2004 yılı ağası Erdoğan Değirmenci ile birlikte davul ve zurna eşliğinde karşılarken, Yunanlı ağa Minoas ise gördüğü ilgi karşısında şaşkına döndü.


[pro-player width=’440′ height=’330′ type=’video’ image=’https://www.canakkaleicinde.com/wp-content/uploads/gorsel/2010/05/Anestia-Minoas.jpg’]http://videolar.haberler.com/880/yunanli-agaya-davullu-zurnali-karsilama.flv[/pro-player]

Yunanlı ağaya sürpriz yapan Kırpınar davul- zurna ekibi, Yunan ezgileri eşliğinde sirtaki havası çalarken, gurup ise müzik eşliğinde bir süre iskele meydanında oynadı. Kepez yağlı güreşlerinin yeni ağalık seçimi için ‘Bakalım, kısmetse’ diyerek yeniden aday olabileceğini belirten Yunanlı Minoas, misafirleriyle birlikte geceyi geçireceği otele hareket etti.

YUNANLI GÜREŞ AĞASINDAN ÇANAKKALE’DE ŞOV

Çanakkale’de, Kepez Belediyesi’nin düzenlediği 42. Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin Yunanlı ağası Anestis Minolyas, 32 kişilik Yunanlı konuğu ile güreş alanında şov yaptı.

Kepez Stadyumunda gerçekleştirilen güreşler öğle saatlerinde başladı. Yurdun değişik bölgelerinden 200’e yakın pehlivanın katıldığı güreşlerde özellikle gelecek vaad eden minik güreşçiler büyük ilgi gördü. Yaklaşık bin kişinin izlediği güreşlerde, geçen yıl 70 bin TL vererek ağalığı alan Yunanlı işadamı Anestis Minolyas’ın ağa kıyafeti ile konuklarını tek tek karşılayıp davul zurna eşliğinde alanda dolaştırması ilgi gördü. Yunanistan’dan 32 yabancı konuğun da davetli olarak katıldığı güreşlerin Yunanlı ağası Anestis Minolyas, geçen yıl kazandığı ağalığı devam ettirmekte kararlı olduğunu belirterek, “Benim bir Yunanlı olarak güreş ağası olmamı bazı kişiler eleştirmişti. Ancak burada bir problem yok. Bu durum iki ülke arasındaki dostluk bağlarının gelişmesine katkı sağlıyor” dedi.

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan da ata sporu güreşlere her zaman sahip çıkacaklarını belirterek şöyle konuştu: “Bu yılki güreşlerde havanın biraz yağışlı olması bizi biraz etkiledi. Güreşlerimizin ağası Yunanlı işadamı arkadaşımız Anestis Minolyas’ın geçen yıl ağa olarak seçilmesinin ardından tepkiler olmuştu. Bize ‘Yunanlı’dan ağa olmaz’ denmişti. Bunun yasal olarak bir sakıncası yok. Bu sebeple ağamız güreşlerimizde ev sahipliğini yapmaya devam ediyor. Bu durum iki ülke arasındaki ilişKİleri kuvvetlendiriyor.”

Güreşleri izlemeye gelen Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim de yabancı uyrukluların sadece Kırkpınar Ağası olamayacaklarını belirterek şunları söyledi: “Bu kişilerin diğer güreşlerde ağa olmasında bir sakınca yok. Bu sebeple Yunanlı Anestis Minolyas’ın ağa olmasında da bir sorun yok. Kendisine güreş ağalığında başarılar diliyorum.”

Yaklaşık 200 sporcunun katıldığı güreşlerde kategorilerinde dereceye gireceklere törenle ödül verilecek.

YUNANİSTAN’DAKİ EKONOMİK KRİZ YUNANLI GÜREŞ AĞASINI DA VURDU

Çanakkale’de, Kepez Belediyesi’nin düzenlediği 42. Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin ağalığı yeniden Yunanlı işadamı Anestis Minolyas aldı. Geçtiğimiz yıl 70 bin TL’ye aldığı ağalığı bu yıl Yunanistan’daki ekonomik kriz sebebiyle 30 bin TL olarak belirlemek zorunda kalan Minolyas, “Seneye de yine ağalığı ben alacağım” dedi.
Yaklaşık 200 pehlivanın katıldığı Kepez Stadyumu’nda gerçekleştirilen güreşlerin son bölümünde ağalık için seçim yapıldı. Gerçekleştirilen arttırmada geçen yıl 70 bin TL ile ağa olan Yunanistanlı işadamı Anestis Minolyas 30 bin TL’ye kadar çıktı. Cazgırın 50 bin lira olması konusundaki ısrarlı sözlerine rağmen, “Yunanistan’da ekonomik kriz var. Bu parayı vermem mümkün değil” şeklinde cevap veren Minolyas, eşi Marika’nın da onayı ile yeniden Kepez güreşlerinin ağası oldu.

Ağa seçilmesinin ardından diğer ağa adayları ile saha içinde tur atan Anestis Minolyas, gelecek yıl da Kepez güreşlerine aday olmak istediğini belirterek, “3 kez üst üste ağa olduğumda bana belediye başkanımız altın kemer hediye edecek. Bunu sabırsızlıkla bekliyorum” şekilde konuştu.

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan da seçimin ardından ağa Anestis Minolyas’ı kutladı.

[Kaynak: İHA & DHA]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir