Yüzlerce Dönüm Tarım Arazisi Sular Altında Kaldı

Yüzlerce Dönüm Tarım Arazisi Sular Altında Kaldı
09 Eylül 2009

Marmara Bölgesi’ni vuran sel felaketi, Çanakkale’nin Biga ilçesinde de hayatı olumsuz yönde etkiledi.

Biga’da zarar gören köylerde selden mağdur olan vatandaşların imdadına Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Köy Hizmetleri personeli yetişti. Hayvanlar telef olmaması için iş makineleri ve kamyonlarla güvenli bölgelere taşındı. Çakırlı köyünde sezonluk işçi olarak çalışan ve çadırlarda kalan 125 vatandaş Yeniçiftlik Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Yurdu’na, 50 kişi ise Biga İmam Hatip Lisesi Yurdu’na yerleştirildi. Biga İlçe Sivil Savunma Müdürü Aslan Yavuz ise, Tokatkırı köyü başta olmak üzere Hacı Hüseyin Yaylası, Örtülüce, Karacaali, Kocagür, Kayapınar, Geyikkırı, Eskibalıklı ve Karahamzalar köyleri ile Yeniçiftlik beldesinde tarım arazilerinin zarar gördüğünü belirtti.

Selden zarar gören köyleri ziyaret eden Biga Kaymakamı Mustafa Gündoğan, köylerde can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu söyledi. Biga Kaymakamlığı tarafından mağdur olan vatandaşlara yemek dağıtımı da yapıldı.
Biga ilçe merkezinde de ev ve iş yerlerinde meydana gelebilecek su baskınlarına karşı belediye ekiplerince riskli bölgelere kum çuvalları ile set kuruldu. Kocabaş Çayı’nın taşma riskine karşı çay kenarındaki otopark ve köy minibüslerine ait garaj boşaltıldı. Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan, ilçe merkezinde korkulacak bir durum olmadığını ve belediye personelinin sel baskınlarına karşı gerekli tedbiri aldığını açıkladı.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir