“Yüzlerce Kişi UMEM Kursları Aracılığıyla Meslek Sahibi Oldu”

31 Temmuz 2013

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM)’nden yapılan bilgilendirmede sadece Çanakkale’de yüzlerce kişinin, UMEM kursları aracılığıyla meslek sahibi olduğu belirtildi.

UMEM’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında imzalanan protokolle kurulan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) ‘Beceri 10’ projesi, ilk etapta 19 ilde kurulmasına rağmen kısa sürede 81 ilde faaliyet göstermeye başladı. İŞKUR’a kayıtlı işsizlere mesleki eğitim kapsamında teorik ve pratik eğitimler veriliyor. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) ve İÇDAŞ da projeye destek veren kuruluşlar arasında.

Çanakkale’den sevindiren rakamlar
ÇTSO ve İÇDAŞ’ın Çanakkale’de açtığı mesleki eğitim kurslarından alınan sonuçlar, UMEM’in mesleki işsizliğe meydan okuduğunu ispatlar nitelikte.
Çelikhane, Elektrik Tesis Kursu, PLC Kursu, Gaz Altı Kaynakçıları Kursu, Ark Kaynak, Endüstriel Bakım Onarım Kursu, Sapan ve Torna kurslarında sertifika alan 307 kursiyerden 228’i İÇDAŞ’ta istihdam edilmeye başlandı.

13 kişi hiç iş başvurusu yapmazken, iş görüşmesine çağırılıp gelmeyen kişi sayısı 27 oldu. UMEM’de kurslara katılıp işsiz kalan herhangi bir vatandaşımız kalmadı.

Çanakkale’de İÇDAŞ’ın ve ÇTSO’nun destek verdiği ‘UMEM Beceri 10’ kurslarına başvurular aralıksız olarak sürüyor. 81 ilde faaliyet gösteren projenin önümüzdeki dönemlerde özellikle ‘mesleki işsizlik’ konusunda Türkiye’ye büyük katkılar yapacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir