Yüzlerce Yıllık Köy Yolunu Tel Örgü ile Kapattılar

23 Kasım 2011

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde Pazarköy ile Güllüce Köyü’nü birbirine bağlayan yaklaşık 600-700 yıllık eski köy yolunun bölgeden arazi alan bir kişi tarafından kapatıldığı iddiası köylüleri çileden çıkardı.

Yaklaşık 4 kilometrelik eski köy yolunun yüzlerce yıldır kullanıldığını belirten Pazarköy Muhtarı Fahrettin Bozkurt, “1970’li yıllarda yeni köy yolunun yapılması ile eski köy yolumuz bölgede tarlası bulunanlar tarafından kullanılmaya başlandı. Ancak yaklaşık 3yıl önce Güllüce köyü sınırı ile Pazarköy sınırı içinde bulunan yaklaşık 200 dönümlük bir arazinin İstanbullu bir kişi tarafından alınmasından sonra yüzlerce yıldır kullandığımız bu yol aniden tel örgü ile kapatıldı. Bu yol herkesin kullandığı umuma açık bir yoldu. Ancak bölgeden arazi alan kişi bu yeri kendi malıymış gibi bu yeri arazisine dahil edip tel örgü ile kapattı. Bu yol herkesin kullanımına açık eski bir yol. Herkes kafasına göre yolu bu şekilde tel örgü ile çevirip arazisine dahil edip kapatamaz. Burada yasalar var. Bunun üzerine durumu bazı köylüler Kaymakamımıza iletti. O da bununla ilgileneceğini söyledi. Ancak halen bu konudan bir cevap alamadık. Bizler eski köy yolumuzun yeniden açılmasını istiyoruz ve yetkilileri göreve davet ediyoruz” dedi.

Muhtar Fahrettin Bozkurt, İstanbul ve diğer illerden köylerine arazi satın almak için gelenleri istemediklerini de belirterek, “Kesinlikle yabancıları köyümüzde istemiyoruz. Gelsinler köylülerimiz buraları alsınlar. Onlar olsa böyle sorunlar yaşanmaz” şeklinde konuştu.

Öte yandan Güllüce Köyü Muhtarı Mustafa Uysal ise kendi köy sınırlarından satın alınan arazinin içindeki yolun kapatılması ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir