Yüzyılın Enstrümanı HANG, Çanakkale’de Ses Buluyor

19 Aralık 2014

Hang, çekiçlerle dövülerek yapılan vurmalı bir çalgı. Dünyada yok denecek kadar az sayıda üretiliyor. Konu ile ilgili konuştuğumuz Burak Yetimoğlu’nun ise en büyük hobisi…
Turist rehberliği yapan Yetimoğlu,bu aleti Çanakkale’de sokaklarda, deniz kenarında, ormanlık alanlarda çalarak hem huzur buluyor hem de tanıtımına katkı sağlıyor. Yetimoğlu, hangin yüzyılın enstrümanı olacağını düşünüyor.

Röportaj: Fatmanur Güder

Hang çalgısının hikayesi nedir?
Hang, 2000 yılında Felix Rohner ve Sabina Schärer adında iki kardeş tarafından icat edilen bir enstrüman. Bu çalgı aletine Bern dillinde el anlamına gelen hang adını verdiler. Artık üretmiyorlar. Dünyanın farklı köşelerinde üretenler var. Benimki İtalya’dan geldi. Panormus adında olandan. Hepsine verdikleri isim genel olarak handpan oldu.

Bu çalgının özelliği nedir?
Bu çalgı elle ve çekiçlerle dövülerek yapılıyor. Yılda ancak 200 küsur tane yapılabiliyor. Fiyatı 2-3 bin dolar civarında. Bir-iki sene kadar listede bekleyerek alabileceğiniz bir enstrüman.Tınısı huzur dolu, herkesin ilgisini çekecek bir çalgı.

Nerede üretilmiş?
İsviçre’de. Fakat daha fazla üretmiyorlar.Farklı versiyonlarını yapanlar çoğalmaya başladı. En meşhurları İspanya, İtalya, Amerika, Rusya, Endonezya ve Fransa’da yapılanlar.

Türkiye’de bu çalgı aletine ilgi ne durumda?
Türkiye’de yapan kimse yok. Sahip olan da maksimum 5 kişi vardır. Bildiğim, ulaştığım bir kişi var sadece.

Diğer vurmalı çalgılara göre daha zor gibi görünüyor. Siz ne kadar sürede öğrendiniz?
Evet. Perküsyon yani ritim aleti. Ancak ritimden fazlası var. Notaları olan bir perküsyon aleti.Yani hem bir melodi çalıp besteyaptığınız hem de ritim attığınız bir alet. Bir tekniği yok. Herkes elinin farklı yerleriyle vurabilir ve çalabilir. Ben hala yeni şeyler keşfedip çalıyorum. Çok zor bir alet değil aslında. Fiziksel hissiyatla ilgili bir alet. Ne kadar sert veya ne kadar hafifvurmanız gerektiğini anladıktan sonra kolay.

Çanakkale’de çeşitli yerlerde oturup hang çaldığınızı görüyoruz.
Evet. Deniz kenarında, ormanlık alanlarda çalıyorum. Tam bir doğa ve huzur aleti çünkü… Bir yaşam biçimi bile denilebilir. Mesleğim turist rehberliği… İnsanlara bir şeyler anlatmayı, tanıtmayı seviyorum.Bu çalgıyı da mümkün olduğunca Çanakkale’ye tanıtmaya çalıştım. Halka açık yerlerde çok ilgi çekiyor. İkiAfrikalıarkadaş edinip sokakta onlarla beraber çaldım, denedim. Farklı enstrümanlarla çalmayı deniyorum bu aralar.

Okuyucularımıza bu konuyla ilgili neler söylemek istersiniz?
Yüzyılın enstrümanı olacağını düşünüyorum. Yıl 2000 ve bir enstrüman icat oldu. Çok yeni ve çok ilgi görüyor. Okuyuculara video sitelerinden bir kez dinlemelerini tavsiye ediyorum. İnternette benim çektiğim videolar da bulunuyor. Mutlaka dinlesinler. İlgilerini çekecektir.

Burak Yetimoğlu’nun videoları için;
http://www.youtube.com/user/333666bodom

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir