Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
“Zeytin ve Zeytinyağı Üretimi” Konulu Panel Yapıldı

“Zeytin ve Zeytinyağı Üretimi” Konulu Panel Yapıldı

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından organize edilen “Zeytin ve Zeytinyağı Üretimi” konulu panel Çanakkale Ticaret Borsası Konferans Salonunda yapıldı.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından organize edilen “Zeytin ve Zeytinyağı Üretimi” masaya yatırıldı. Panelin başlangıcında Vali Güngör Azim Tuna ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Akkuş birer konuşma yaptılar.

Vali Güngör Azim Tuna yaptığı konuşmada “Zeytinyağı insanoğluna armağan edilen değerli besindir. Zeytinyağı sadece üretimi yapılan ülkelerde değil, sağlıklı yaşamı önemseyen ülkelerde de tüketilmeye başlanmıştır. Zeytinyağının yüksek miktarlarda tüketildiği Akdeniz ülkelerinde kalp ve damar hastalıkları ve kanser vakaları düşük oranlardadır. İlimiz Ayvacık, Ezine, Bayramiç, Gökçeada, Eceabat ve Merkez ilçede bulunan zeytin alanlarından elde edilen zeytinyağları eşsiz bir nefasete sahiptir. İlimiz ekonomisi açısından zeytin işleme ve zeytinyağı sektörü büyük önem taşımaktadır. Çanakkale Valiliği olarak Zeytinyağında Çanakkale Markasını oluşturmak hedeflerimiz arasındadır ‘Zeytin ve Zeytinyağı Sektöründe Çanakkale’ Kitabı da böyle bir düşüncenin ürünüdür. Zeytin ve zeytinyağı sektörü ile ilgili kararlar verilirken kitap kullanılabilecek iyi bir kaynak olacaktır” dedi.

Panelde konuşma yapan Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S. Kaya Üzen ise; “İlimizin en önemli tarımsal varlığı, belki de yer üstündeki altını diyebileceğimiz varlığı zeytinyağımız ve zeytinimizdir. Asırlardan beri bu topraklarda yetişen zeytinler nesilden nesile sağlık, kültür ve medeniyet aktardılar. Medeniyetin barışın ve sağlığın sembolü oldular. Uzun yaşamanın, sağlıklı yaşamanın, huzur içinde yaşamanın sembolü oldular” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Çanakkale Ticaret Borsası üyesi Zeytin ve Zeytinyağı firmalarının, Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerinin açmış oldukları standlar gezildi.

[Medya Hedef]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir