Zeytinyağı Çalıştayı’na Katılan Basın Mensupları Küçükkuyu’da

15 Mart 2012

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İstanbul’da düzenlenen Zeytinyağı Çalıştayı’na katılan yerli ve yabancı basın mensupları, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde bulunan Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ne gelerek incelemelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca İstanbul’da düzenlenen Zeytinyağı Çalıştayı’na katılan yabancı gurme ve basın mensupları, zeytinyağının merkezi olan Edremit Körfezi’nde ilk olarak Küçükkuyu’ya gelerek Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ni gezdi. Çalıştaya Amerika, Ukrayna, Brezilya, Japonya ve Çin’den katılan gurme ve basın mensupları, Küçükkuyu’da Belediye Başkanı Cengiz Balkan tarafından karşılandı.

Adatepe Zeytinyağı Müzesi Yetkilisi Basri Karabudak tarafından bilgilendirilen yerli ve yabancı basın mensupları, zeytinin yağa nasıl dönüştürüldüğünü yerinde inceledi.

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tan yaptığı açıklamada, “Bu ülkemiz için çok önemli bir gelişme. Kültür ve Turizm Bakanlığı zeytin ağacını, zeytin yağını ve zeytini önemli bir turizm ögesi olarak gördü. Kültürel bir değer olarak kabul etti.Turizmin zeytin ve zeytinyağı ile bağlantısını kurarak zeytin ağacının Anadolu’da çıkmış ilk ağaç olmasını bir fırsata dönüştürmeyi planladı. Önümüzdeki dönemde konseyimiz, çeşitli grup ve kuruluşlarla birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bir çok yeni projeler yapacağız. Amacımız tabii ki Türkiye’de zeytin ağacını ve ürünlerini layık olduğu yere oturtmak. Bu anlamda Türkiye’de 4-5 yıl öncesine kadar 800 gram zeytinyağı tüketilirken, bu günlerde 2 kilograma gelse de komşumuz Yunanistan’da bu rakam 25 kilogram civarında. Türkiye’de ilk hedefimiz bunu 5 kilograma çıkartmak. Bu da bizi ekonomik yönden oldukça rahatlatacağı gibi aynı zamanda gelecek nesillerimizin sağlıklı gelişiminde de çok önemli bir rol oynayacak. Şimdi zeytinyağı üretimde büyük bir hedefe kilitlendik. Dünya ikincisi olmak istiyoruz. Bugün Kuzey Ege’de yani Edremit Körfezi’nde basın ve medya turumuz var.Türk gazetecilerin yanı sıra çok önemli ülkelerin ve zeytin tüketiminin yoğun olabileceği Çin, Japonya, Amerika, Ukrayna ve Brezilya gibi ülkelerin gazetecileri de aramızda. Zeytinyağımızı tanıtmak için bu fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğiz” dedi.

Heyetin Küçükkuyu’ya gelmesinden dolayı memnuniyetini belirten Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan ise etkinliklerde beldelerin de dikkate alınmasının tanıtımlarına faydalı olacağını ifade etti. Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanı Mehmet Semerci rehberliğinde, aralarında Kültür ve Turizm Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Hizmetiçi Eğitim Daire Başkanı Müjdat Özbahçıvanoğlu, Ankara Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya gibi isimlerin bulunduğu konuklar, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan’ın daveti ile Küçükkuyu Limanı’nı gezerek çay içip sohbet etme imkanı buldu. Heyet, Küçükkuyu gezisinin ardından Edremit’e hareket etti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir