Zihinsel Engellilere Tiyatro Eğitimi

08 Kasım 2008

Çanakkale’de zihinsel engellileri topluma kazandırmak amacıyla gerekleştirilen çalışmada 23 kişiye tiyatro ve drama dersi veriliyor.

Çanakkale Belediyesi Zihinsel Engelliler Tiyatro Topluluğu tarafından gerçekleştirilen çalışmanın haftada bir gün 2 saat olarak yapıldığını ifade eden tiyatro eğitmeni Hakan Yavaş, “Bizler zihinsel engellilerin de topluma kazandırılmasını istiyoruz. Bu kapsamda belediye İş merkezinde kısa bir süre önce hizmete giden “Erkan Yavuz Deneysel Sanat Atölyesi’nde cumartesi günleri 2 saat süre ile zihinsel engellilere yönelik tiyatro ve drama dersi veriyoruz. Mehtap Şenbahçe ile birlikte zihinsel engelli öğrencilerimize verdiğimiz bu derslerde onların da toplum içinde bu tür sanatsal faaliyetleri yapabilecekleri göstermek istiyoruz. Yaklaşık 3 yıldan buyana devam den bu çalışmalarımızda çok yol kat ettik. Eğitimlerimiz sırasında zaman zaman zor anlar yaşayabiliyoruz. Ders saatimizin çok az olması sebebiyle her hafta aynı konuları tekrar etmemiz gerekiyor. Burada engellilerimizin ailelerine de büyük görev düşüyor. Her hafta gördükleri dersleri evlerinde birkaç kez tekrarlamaları halinde işimiz çok daha kolaylaşacak. Birlik ve beraberlik içinde öğrencilerimizin aileleri ile zihinsel engellileri topluma kazandırmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz” dedi.

Eğitmen Hakan Yavaş, zihinsel engellilerin kurslar sonunda kendilerine olan öz güvenlerinin arttığını da belirterek, “Burada eğitim alan öğrencilerimiz toplum içinde daha rahat hareket edebiliyorlar. Tokalaşma, selam verme gibi basit ama dikkat çeken bu tür davranışları eğitimlerinin ardından daha rahat yapabilen öğrencilerimiz toplumdan da dışlanmıyor. Tiyatro ve drama eğitimi alan öğrencilerimiz becerilerini de özel günlerde sergilenen oyunlarla seyircilerin karşısında gösteriyorlar. Buradan zihinsel engelli çocukları olan ailelere seslenmek istiyorum. Çocuklarını evlerine hapsetmesinler. Onların da toplumla iç içe yaşamalarını sağlamak için bu tür etkinliklere göndersinler. Bizler buradayız. Kurslarımıza onlar da çocuklarını yazdırabilirler” dedi.
İHA

Yorumlar...
  • cahide meryem yılmaz
    18/07/2009 10:39

    zihinsel engelli eğitimi konusunda çalışmalara katılan sınıf öğretmeniyim.tekirdağ milli eğitiminde barbaros ilköğretim okulunda çalışıyorum.bu nun yanında yıllardır tiyatro çalışmaları hazırlayıp sunduk.şimdide zhinsel engelli çocuklarla tiyatro çalışması yapmak istiyorum.bu konudaki birikimleri paylaşacak donanımlardan yardım tecrübe almak istiyorum .saygı ve sevgilerimizle..

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir