Ziraat Odaları Başkanları Bayramiç’te Toplandı

Ziraat Odaları Başkanları Bayramiç’te Toplandı
21 Ocak 2009

Çanakkale Ziraat Odası Başkanları İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Bayramiç?te yapıldı.

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, koordinasyon toplantılarını ilçelerde yaparak sorunları yerinde incelediklerini belirterek, ?Bu kez de Çanakkale bölgesinde tarım potansiyeli yüksek olan ilçelerinden Bayramiç?te bu toplantıyı yapmak istedik. Üreticimizin üretim sıkıntısı yok. Üreticimizin pazarlama sorunu var. Bu sebeple birlik ve kooperatiflere sahip çıkılmalıdır. Maalesef verilen destekler göz boyamak için yapılıyor. Ziraat Odaları olarak isteğimiz birlik ve odalardan onay alınmadan ürünlerin hallere girişleri önlenmesidir. Bu gerçekleştirilirse, kayıt dışı ekonomi de kayıt altına alınmış olur. Birlik sayısı çok ama üreticiye ve üyeye sahip çıkan yok? dedi.

İlçe Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı ise tarım sektöründe Ziraat Odası dışında tarıma sahip çıkan kurumsal birlik olmadığını belirterek, ?Son yıllarda üretici birliklerinin sayılarında bir artış gözlenmekte. Bu birlikler tek çatı altında toplanmalı. Türkiye de en az örgütlenen çiftçi? dedi.

Belediye Başkanı İsmail Sakin Tunçer ise üreticinin ürününü pazarlayamadığını ve sattığı ürünün bedelini alamadan dolandırıldığını belirterek ?Bu sıkıntıların önüne geçmek için belediye olarak üreticiye sahip çıkmak için yaptığımız hal ile üreticinin sıkıntılarını ortadan kaldıracağız. Odalarla daha sıkı bağ kurarak emeğinin karşılığının heba olmamasının önüne gececeğiz. İlçemiz havyacılıkta ve özellikle meyvede önemli bir potansiyele sahip? dedi. Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan da Ziraat Odalarının kurumsal bir kimlik kazanamadığını belirterek, ?Verilen mücadele bu kimliği kazanmak için. Odalar kredi için gelinen konumunda kalmış. Odalar İlçe tarım Müdürlüklerince koordinasyonlu olarak çalışmalı. Odaların ekonomik olarak güçlenmesi gerekir? dedi.

Toplantıya Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, Bayramiç Oda Başkanı İsmail Pehlivan, Çan Oda Başkanı Hüsrev Damar, Biga Oda Başkanı Bekir Çaçan, Yenice ziraat Odası Başkanı İsa Acar, Ezine Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyesi Recep Karaöz katıldı.
İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir