Zübeyde Hanım 93. Yılında Unutulmadı…

14 Ocak 2016

Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal’in annesi Zübeyde Hanım’ı 93. Ölüm yıldönümünde, Cumhuriyet Halk Partili kadınlar bir anma töreni düzenledi.

Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi İl Yöneticileri, İl ve Merkez İlçe Kadın Kolları, Anneler Derneği ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen anma töreninde, yapılan saygı duruşunun ardından CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nurcan Bingöl bir basın basın açıklaması yaptı. Açıklamada rahmetle anılan Zübeyde Hanım için;
“1905’te Abdülhamit devrinde, kurmay yüzbaşı olan evladı baskı idaresinin zindanlarına atılan,Evladı sürgün yerine gidecek vapura bindirilirken, son bir defa görüşmesine izin verilmeden Sirkeci Rıhtımı’nda keder ve gözyaşı içinde bekleyen, Evladı Anadolu’ya geçtiğinde, İstanbul’da sabırla ve hasretle bekleyen,Evladının yanındaki adamının Erzurum’dan İstanbul’a tek başına geldiği haberini aldığında, evladı hakkında Padişah tarafından verilmiş olan idam kararının yerine getirildiğini zannederek felç geçiren,İşgal yıllarında evi çeşitli bahanelerle sürekli basılan,Hem Padişah ve hükümetinin, hem de işgal kuvvetlerinin baskı ve işkencesi altında, işgal yıllarını gözyaşları içinde geçirip gözlerini kaybeden,Cumhuriyeti dünyaya getiren ve dünyayı değiştiren Zübeyde Hanım’ı vefatının 93. yılında saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz” denildi.

Halk Bahçesi içerisinde bulunan Zübeyde Hanım büstüne Cumhuriyet Halk Partili kadınlar karanfil bırakara, anma törenine son verdiler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir