Çanakkale’nin Yeni Otogarı Hizmete Girdi

15 Haziran 2011

Çanakkale’de yap işlet devret modeli ile şehir çıkışında 3 bin 155 metrekarelik kapalı alan üzerine yapılan yeni modern otogar törenle hizmete girdi.

Yeni otogarın açılışında bir konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yap işlet devret modeli 18 Mayıs 2010 tarihinde temeli atılan yeni otogar binasını hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “İhaleyi kazanan Büyük İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş. tarafından yap işlet devret modeli ile yapılan modern otogarı bu firma 15 yıllık süre ile işletecek. Yeni otogarımızın 31 bin 694 metrekarelik genel alanı var. Kapalı inşaat alanı ise 3 bin 155 metrekare. Burada 12 tane şehirlerarası, 11 tane ilçe peronumuz, 16 yazıhane, 12 büfe, 2 kafe, lokanta ve tuvaletler bulunuyor” dedi.

Başkan Gökhan, Çanakkale’nin Türkiye’nin gözbebeği olduğunu da belirterek, “Avrasya Terminal İşletmeleri mutlaka buradan para kazanacaktır. Bundan emin olabilirsiniz. İlimize gelecek olan insanların çağdaş bir otogar ile karşılaşması için yapılan bu katkı sebebiyle firma yetkilileri ayrıca teşekkür ediyorum. Bunun dışında yeni otogara taşınılmasının ardından eski otogarın bulunduğu alanı da modern bir belediye binası ile sosyal aktivitelerin yapılacağı bir kültür merkezi yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yalamanoğlu da yaptığı konuşmada Çanakkale’ye modern bir otobüs terminali kazandırmanın sevincini yaşadıklarını belirterek, “Buraya gerçekten 6 milyon liranın üzerinde bir harcama yaptık. 15 yıllık yap işlet devret sözleşmesi içinde de 5,5 milyon TL’de belediyeye ödeme yapacağız. Bu para çıkar mı? Çıkmaz. Ancak bu kadar huzur içinde çalışan Çanakkalelilere bizimde bu tesis bir hediyemiz olsun. Çünkü bu halk bunu hak ediyor” dedi.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna da yaptığı konuşmada yeni otobüs terminalinin hayırlı olmasını dileyerek, “Bu terminalin açılması ile şehrimizin trafiği daha da rahatlayacak. Çanakkale’de yaşanan trafik artışını bende 3 ay önce bu ile gelmeme rağmen hissediyorum. Bundan birkaç yıl sonra ilin trafiğini daha şimdiden kestirmek lazım. Zaten buraya çevre yolu demeyin. Otogar şuan şehir merkezinde gibi. Çevre yolu artık ortada kalmış durumda” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından ise terminalin kurdelesi kesilerek hizmete açıldı.

İHA

Yorumlar...
 • serpil
  06/10/2011 09:55

  merhaba.. sabah garaj dan kalkan araçlar akşam önce garaja girmek yerine şehiriçini dolaşıp yolcu indşirip yolcu toplayarak serviscilik yapıyolar..ama sabah kendi aracı ile yeni otogara giden yolcuyu da mağdur durumda bırakıyolar...önce garaja yolcu varsa onu indirip daha sonra servis yapmak zorunda değiller midir?. (ilçelere giden araçlar için geçerlidir ..)

 • aytaç
  24/07/2011 09:51

  Bu şehircilik ve gelişmişlik midir?Yoluna gitmek için devrilmiş tabelanın üzerinden geçtim tam bir işkence bu garajın yapılma amacı nedir ?ben bu soruya cevap bulamadım hastaneye gelen ilçelere ve vatandaşlara resmen gelmeyin demek bu yazık böyle olmamalı bu işler buna izin verenlere yazık diyorum.

 • semih demirel
  20/06/2011 01:08

  bu kadar saçma sapan bir uygulama görmedim.en azından ilçe otobüslerini şehir içinden kaldırmasaydınız çok iyi olurdu.hadi biz genciz,ya yaşlılar ne yapacak.hiç bunlar düşünlmüyor tabii ki...Bu gerçekten büyük bir sorun.Bu soruna çanakkale halkı olarak bir araya gelip,başkan sorunlarımızı iletmemiz lazım...Belediye otobüslerinin yakacağı benzine yazık.milli servet değil de nedir?Yeni otogarın hemen arkasında mezarlık var.e peki oraya gece gitmeye korkan eşin,çoluğun,çocuğun olmayacak mı?diyelim ki son araba saat gece23:00 da kalkan bir ilçe minibüsü var.bu arabaya sizin eşiniz binmek zorunda,yoksa eve yetişemeyecek.ve siz ona eve geldiğinde hesap soracaksınız.Ama eşiniz ve çocuğunuz arkadaki mezarlıktan korkup garaja gelmeye ürkecektir. vesaire vesaire...yani bir sürü soruna da gebe kalacaktır çanakkale halkı...düşünülmeden uygulanan bir proje maalesef çanakkale halkına eziyet anlamına gelecektir.bunun çilesini daha şimdiden duyuyorum.ama elden ne gelir.Sayın büyüklerimiz gereken önlemleri almışlar ki;hizmet yaptığına emin görünüyorlar.Ama uyarmadan geçemeyeceğim.Bu halk size bir gün sürpriz yaparsa hiç ama hiç şaşırmayın!Benden söylemesi...Bu satırları okuduğunuzda belki de bana kızacaksınız.Belki de beni nankörlükle suçlayacaksınız.Ama gerçekler acıdır,acıtır.Başka bir büyük gelir de,birgün olduğunuz yerden kalkmak zorunda bırakabilir sizi...Bunun böyle olmasını tabii ki istemem.Ama benden önce bunu sizin istemiş olmanız daha vahimdir.O gün geldiğinde gökten zembille inen o şahıs sizin istemediğiniz karşı görüşlü bir insan olabilir.Ama o insan bu halka sizin yapmış olduğunuz hizmetin ta aksine bir şey vaat ederde onları kandırırsa, işte o zaman halka değil,kendinize kızmanız gerekecektir.Ben bu satırları yazarken bilin ki,sizin iyiliğiniz için yazıyorum.Sizin karşı görüşünüzde olan şahıslara fırsat vermemek için yazıyorum.Bir yanlış karar verilmiş olabilir,önemli olan bu karadan er geç dönülmüş olmasıdır.Yanlış hesap bağdattan dönermiş.Bağdata vardığınızda yanlış yaptığınızı anlarsanız çok geç kalmış olabilirsiniz.Yapılan hizmet kötüdür demiyorum.Bu yanlış algılanmasın.Sadece bu hizmet düşünülürken eksik kalan birşeylerin olduğu unutulmuş(yada es geçilmiş)olabilir.Bunda herhangi bir art niyet arama peşinde değilim aslında.Ama halkın eziyet çektiğini göre göre vazgeçilmez ise ne yazık ki bir art niyet sezerim.Sağ duyulu olan Çanakkale'yi yöneten Saygıdeğer büyüklerimin hatalarını görmesi dileğiyle...SAYGILARIMLA...

 • AHMET
  18/06/2011 19:52

  Çan-Biga-Ezine-Bayramiç vs. İlçeler için hizmet değil işkençe olmuştur. Önlemide biran önce alınmalıdır.

 • AHMET TUNA
  17/06/2011 12:10

  VATANDAŞA ÇEKTİRİLEN EZİYET NE OLACAK ŞEHİRİÇİNE BİN ORDAN İN BİGAYA BİN BİGADA İN NASIL İŞ BU

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir