“Daire Çevrimiçi: Çanakkale – Yolculuk” Konuşuldu

01 Haziran 2020

“Daire Çevrimiçi: Çanakkale – Yolculuk” söyleşisi, 30 Mayıs Cumartesi 17.00’da K2 Güncel Sanat Merkezi YouTube canlı yayınında gerçekleştirildi.

K2 Çağdaş Sanat Derneği’nin koordinatörlüğünde yürütülen “Daire Konuk Sanatçı Programı” projesinin çevrimiçi söyleşi ve sunum serisi “Daire Çevrimiçi” kapsamında, “Yolculuk” başlıklı canlı yayın ile devam etti. Serinin bu etkinliğinde Çanakkale Konuk Sanatçı Programı katılımcı sanatçılarıyla, Nezaket Ekici’nin Çanakkale için kurguladığı “Şimdiden Geçmişe / Troya’dan Assos’a / Yolculuk – Yürüyüş / 120 km” projesi deneyimleri üzerinden canlı bir söyleşi gerçekleştirildi. “Doğada Yürüyüş ve Devinme Günleri – Karantina Günleri, Hareket – Hareketsizlik, Doğanın Hafızası – Bedenin Hafızası, Dokunma, Temas Etme – Sosyal Mesafe, Canlı Performans – Çevrimiçi Performans” karşıtlıklarının Çanakkale Konuk Sanatçı Programı deneyimleri ile bugünün yaşam koşulları ekseninde irdelendiği program 30 Mayıs 2020 Cumartesi günü saat 17:00 itibariyle www.youtube.com/K2guncelsanatmerkezi hesabından canlı olarak yayınlandı.

Programda, 14-21 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenen Daire Çanakkale Konuk Sanatçı Programı’nın yürütücü sanatçısı Nezaket Ekici; konuk katılımcı sanatçılar Eda Sütunç, Gülçin Karaca ve İlke Şahin; katılımcı sanatçı Deniz Toka ve görsel yönetmen Saygın Mavinil yer aldı. K2 Çağdaş Sanat Derneği Başkanı Ayşegül Kurtel’in de katılım sağladığı canlı söyleşinin moderatörlüğünü, proje danışmanlarından Deniz Erbaş üstlendi.

PROJE HAKKINDA

Türkiye’den Göçebe Akıl (NomadMind) Tasarım ve Sanat Uygulamaları Derneği, Troya Kültür Derneği ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Slovenya’dan SCCA – Ljubljana Çağdaş Sanat Merkezi’nin ortaklığında yürütülen proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse ediliyor. Çanakkale, Diyarbakır, Hatay, İstanbul, İzmir, Mardin, Mersin, Nevşehir ve Sinop olmak üzere Türkiye’nin 9 ilinde uygulanan proje, konuk sanatçı programları aracılığıyla STK’lar ve kamu kurumları arasında ağ oluşturmayı amaçlıyor. Sanatçı programı metodolojisine yenilikçi yaklaşımlar geliştirmeyi hedefleyen Daire’nin ilk evresinde, 9 ilde konuk sanatçı uygulamaları gerçekleştirildi ve devamında sanatçılar arasında bu deneyim üzerine güncel sanat odaklı fiziki ve çevrimiçi etkileşimlerle üretim süreçleri başladı. Bu süreçleri paylaşıma açmak adına, projenin uygulandığı illerdeki konuk sanatçı atölyelerine katılmış olan yürütücü, konuk ve katılımcı sanatçılar ile projenin il temsilcileri ve danışmanlarının da yer alacağı bir çevrimiçi deneyim paylaşımı serisi başlatılıyor. Projenin ayrıntıları için www.daire.org.tr adresli internet sitesi ziyaret edilebilir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir