Çanakkale’nin Lapseki İlçesi’ne bağlı Çardak Beldesi’nde düzenlenen Geleneksel 276. Çardak Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde başpehlivanlığı Ankara Büyükşehir Belediyesi güreşçisi Şaban Yılmaz kazandı.

Belde güreş sahasında düzenlenen ve 400’e yakın pehlivanın katıldığı güreşler nefes kesti. Aşırı sıcak altında yapılan ve büyük ilginin gösterildiği güreşlerle ilgili açıklamalarda bulunan Çardak Belediye Başkanı Daniş Tanrıöver, 276 yıldır yapılan güreşlerin önemine değinerek, “Özellikle son 10 yıldan bu yana bu güreşler, adeta 2. Kırkpınar haline geldi. Türkiye’nin dört bir yanından, içlerinde tanınmış pehlivanların da bulunduğu 400’e yakın sporcu, burada mücadele ediyor” dedi.

Türkiye’nin çeşitli bölgeleri ile Batı Trakya’dan yaklaşık 2 bin kişinin izlediği güreşlerde vatandaşlar sporcular gibi aşırı sıcaktan oldukça etkilendi. Büyük çekişmelerin yaşandığı müsabakalarda finalde rakibi Kenan Şimşek’i oyunla yenen Ankara Büyükşehir Belediyesi güreşçisi Şaban Yılmaz başpehlivan oldu. Yapılan güreşler sonunda ise dereceye girenlere törenle ödülleri verildi.

İHA