İntepe Beldesinin İsmi ‘Erenköy’ Olarak Değiştirildi

İntepe Beldesinin İsmi ‘Erenköy’ Olarak Değiştirildi
26 Kasım 2010

Çanakkale merkeze bağlı İntepe Beldesi’nin isminin referandumla 63 yıl sonra yeniden “Erenköy” olarak belirlenme kararının İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanması belde halkını sevindirdi.

Erenköy (İntepe) Belediye Başkanı Alaaddin Özkurnaz, 1947 yılına kadar beldenin isminin Erenköy olduğunu belirterek, “1947 yılında zamanın Milli Eğitim Bakanı olan Hasan Ali Yücel, İçişleri Bakanlığı’na da vekalet ederken, Erenköy adındaki köyümüzün isminin değiştirilmesini istemiş. Buna gerekçe olarak da İstanbul’da bulunan Erenköy ile Çanakkale’de askeri birliğin bulunduğunu, Erenköy’e gönderilen mektupların karıştırılmasını gerekçe göstermiş. 1947 yılından sonra Erenköy’ün ismi İntepe olmuş. Ancak İntepe halkının çoğu, yine eski isim olan Erenköy’ü kullanıyor. Bu konuda belediye meclisimizden beldemizin eski ismi olan Erenköy’ün yeniden kullanılması için karar çıkarmıştık. Bu kapsamda 5 yıl önce beldemizde bir oylama yapmış ve 1338 kişinin oy kullandığı referandumda 1013 kişi beldenin isminin yeniden “Erenköy” olmasını isterken, 325’i ise ‘İntepe’ olarak kalmasını istemişti. Bu referandum kararını da 5 yıl önce valiliğimize iletmiştik. Oradan İçişleri Bakanlığı?na gönderilen yazı ile ilgili karar yıllardır çıkmamıştı. Sonunda bu karar bugünkü Resmi Gazete?de yayınlandı ve beldemizin ismi 63 yıl sonra yeniden “Erenköy” oldu. Bu karardan dolayı çok mutluyuz. En kısa sürede beldemizdeki ?İntepe? yazılarını “Erenköy” olarak değiştireceğiz? dedi.

Öte yandan beldede yaşamlarını sürdürenler de Erenköy isminin kabul edilmesinden duydukları mutluluğu dile getirerek, ?Biz zaten bu yeri Erenköy olarak kullanıyorduk. Şimdi resmileşti. Çok mutluyuz? dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir