Renkli Atmosferiyle Büyüleyen Balkanlar’da Unutulmaz Bir Tatil Fırsatı!

Renkli Atmosferiyle Büyüleyen Balkanlar’da Unutulmaz Bir Tatil Fırsatı!
09 Aralık 2022

Avrupa’nın ortasında ve aynı zamanda Türkiye’ye kültürel bakımdan oldukça yakın diyarları keşfetmek için Balkanlar tatil turları adeta biçilmiş bir kaftan. Bireysel geziler için de ideal olan Balkanlar, özellikle rehberli turlarla birlikte çok daha keyifli ve keşif dolu bir seyahate dönüşebiliyor. Peki Balkanlar turuna çıkmadan önce nelere dikkat edilmeli? İşte Ytur öncülüğünde hazırlanan ve unutulmaz bir gezi deneyimi yaşamanızı sağlayacak rehber niteliğindeki yazımız sizlerle…

Tur Fırsatlarını Mutlaka Değerlendirin!
Yurt dışı gezileri, elbette bireysel olarak yapıldığı zaman daha farklı deneyimler sunabiliyor. Ancak gezip gördüğünüz yerler hakkında sizlere devamlı olarak bilgiler veren bir rehber, gezilerinizi daha verimli hale getirebilir. Bunun yanı sıra sizin için hazırlanan bir gezi rotasına ayak uydurmak, tatilin konforunu da bir hayli artırır. Bu nedenle Balkanlar tatili için, kapsamlı şekilde hazırlanan tur fırsatlarını mutlaka değerlendirmeye bakın. Makedonya’dan Sırbistan’a, Bosna Hersek’ten Kosova’ya kadar Karpatların her bir köşesini Balkan turu ile keşfetmeye hazır olun!

Balkan Gezisi İçin Hazırlık Yapın!
Balkanlar, hemen hemen herkesin tarih derslerinden aşina olduğu eşsiz bir bölge. Ancak özellikle yakın tarih açısından pek çok gelişmenin yaşandığı Balkanların geçmişini biraz irdelemekte fayda var. Çünkü böylece gezip gördüğünüz tarihi yerlerin önemini daha iyi kavrayacak ve yaşanmışlıkların izlerine tanıklık edebileceksiniz. Bunun için Balkanların geçmişini anlatan çeşitli kitaplara yönelebilirsiniz. Örneğin “Balkanların Osmanlı Tarihi” isimli kitabı okumayı tercih edebilirsiniz. Başka bir alternatif olarak da BBC’nin hazırladığı “Yugoslavya’nın Ölümü” gibi belgesellere de göz atabilirsiniz. Balkanlara gitmeden önce şunu söylemek gerekir ki asla yabancılık çekmeyeceğiniz bir coğrafyaya adım atacaksınız. Özellikle bazı ülkelerin nüfusunun büyük bir kısmını Türkler oluşturduğu için iletişim kurmakta bile zorluk çekmeyeceksiniz desek yeridir.

Balkanlar Turu Başlasın: İlk Durak Arnavutluk!
Arnavutluk, her ne kadar dünya çapında gerektiği ilgiyi görmese de keşfedilmeye değer güzelliklerle dolu bir ülke. Balkan gezi turu ile Arnavutluk’a gittiğinizde gezinize mutlaka başkent Tiran’dan başlayın. Turistik açıdan Tiran, diğer şehirlerine göre daha az çekici olsa da ülkenin dinamiğini gözlemleyebileceğiniz harika bir yer. Dajti Dağlarının çevrelediği başkente gittiğinizde İskender Bey Meydanı’nı etraflıca yürüyerek keşiflerinize başlayın. Ethem Bey Camii, Ulusal Tarih Müzesi ve meşhur Saat Kulesi’ni mutlaka görün. Daha sonra Tiran’ın en ünlü yeri Blok’a doğru rotanızı çevirin. Eğlenceli bir gece hayatının hakim olduğu Blok bölgesinde gündüz saatlerinde yemek yiyip kahve içebileceğiniz keyifli mekânlar mevcut. Arnavutluk’a geldiğinizde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Berat ilçesindeki beyaz evleri mutlaka görün.

Balkanlardaki Orta Çağ Surlarını Keşfedin!
Balkanlar gezileriniz sırasında Orta Çağ’dan kalma surları görebileceğiniz harika bir tavsiyemiz var size: Budva. O dönemlerdeki dokunun günümüze muazzam bir şekilde ulaştığı Budva, Arnavutluk’tan sonra görebileceğiniz yerlerden. Karadağ’a bağlı bir kent olan Budva’nın Stari Grad bölgesi turistik açıdan oldukça cazip seçenekler sunuyor. Tarihi yerleri, doğal güzellikleri ve etkileyici atmosferinin yanı sıra Budva, eğlence hayatı ile de meşhur bir kent. Budva’yı iyice gezdikten sonra hızla Kotor’a doğru yol alabilirsiniz. Kotor, Karadağ’ın en güzel şehirlerinden biri olup özellikle mimarisiyle ziyaretçilerini etkileyebilecek niteliklere sahip. Şehrin eski bölgesi yine Budva’da olduğu gibi surlarla çevrili. Kotor’a gelmişken sarp bir tepe üzerinde bulunan ve kentin simgesi olan kaleyi görmeden sakın dönmeyin.

Osmanlı’nın İzlerini Balkanlarda Sürün!
Balkanları gezmek, aslında biraz Anadolu’yu yeniden keşfetmek gibi. Kafanızı çevirdiğinizde Orta Çağ’dan kalma surları görebiliyorken, bir anda kendinizi Osmanlı’dan miras bir çarşıda bulabiliyorsunuz. Özellikle bu konuda Bosna Hersek öne çıkıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Mostar Köprüsü ile başlayabileceğiniz gezilerinize Osmanlı’dan kalma çarşıyı gezerek devam edebilirsiniz. Balkanlar dönüşü hediye alternatifi arayanlar için Mostar Çarşısı oldukça ideal bir seçim olabilir. Bu arada Balkanları keşfetmeye çıkmadan önce valizinize mutlaka deniz malzemelerinizi koyun. Bosna Hersek’teki Kravitse Şelaleleri’ni görünce yanınıza şort almadığınız için pişmanlık yaşayabilirsiniz. Tabii mevsim koşulları elverdiği sürece Balkanlar gezileri sırasında ferahlayabileceğiniz birçok seçeneği böylelikle değerlendirebilirsiniz.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir