Türkiye-Yunanistan İlişkilerinde Sivil Bir Adım: “Geleceğimizi İcat Etmeliyiz”

07 Şubat 2014

İstanbul Kültür Üniversitesi Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi, Defne & Dafni Türk-Yunan Derneği ve Açık Toplum Vakfı Yunanistan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı vesilesiyle Yunanistan’ın önde gelen beş gazetecisinin katıldığı bir açık oturum düzenledi.

İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Kampüsü’nde 31 Ocak 2014 tarihinde gerçekleşen etkinliğe yaklaşık 50 medya temsilcisi, öğrenciler, akademisyenler, sivil toplum aktivistleri ve uzmanlar katılırken açık oturumda Yunanistan konsolosluğu temsilcisi Victor Maligoudis ile Ortodoks Hristiyan Kilisesi Ekümenik Patrikhane temsilcisi de hazır bulundu.

Moderatörlüğünü emekli büyükelçi Yalım Eralp’in yaptığı açık oturuma konuşmacı olarak Yannis Laskarakis (Gnomi Gazetesi), Sami Karabuyukoglou (ERT’nin eski temsilcisi), Yannis Sidiropoulos (TV 6), Eleni Diafonidou (Tolmi Gazetesi), Prof. Yannis Nikolaou, (Trakya Üniversitesi ? Siyasal Bilimler), Paskalis Ksanthopoulos (Ksanthi FEX Müzesi) katıldı. Konuşmacılar, ekolojik sorunların çözümünde ikili işbirliği, iki halk arasındaki güven inşası, kültürel diplomasi, Kıbrıs sorunu ve Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakereleri sürecine değinirken iki halk arasındaki dostluğa ve geleceğin birlikte inşa edileceğine de vurgu yaptı.

Belgeselci Paskalis Ksanthopoulos “Geleceğimizi icat etmeliyiz” derken Yunanistan ve Türkiye ilişkilerinin uzun bir geçmişi olduğunu belirten konuşmacılar ileriye dönük bir adım için  ikili ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdiler.

12. Türk-Yunan Dostluk Festivali tamamlanmış oldu
Defne & Dafni Türk-Yunan Derneği tarafından ‘Temiz Deniz’ temasıyla Gökçeada (İmroz) – Samotraki (Semadirek)’de geçen yıl eylül ayında 12’ncisi düzenlenen dostluk festivali kapsamında iki ada arasında ilk kez doğrudan deniz seferi yapılarak iki halkın dostluk ve barış taleplerini buluşturulmuş ancak hem Samotraki’ye gidişte hem de İmroz/Gökçeada’ya dönüşteki bürokratik engeller nedeniyle Yunanlı gazetecilerin birçoğu gemiye alınmamıştı. İstanbul Kültür Üniversitesi’nde düzenlenen bu açık oturum vesilesiyle o gün  festivalde  feribota alınmayan gazetecilerin de İstanbul’a geldiğini, böylelikle festivalin tamamlanmış olduğunu belirten Defne Derneği yetkilileri bu etkinliğin iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişimine katkı sunduğunu söyledi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir