ÇOMÜ’de “Engelsiz Bahçe”

19 Mayıs 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Engelliler Haftası’nda Engelliler Koordinasyon Birimi organizasyonu ve KİPA’nın destekleri ile ÖSEM’in yan tarafında ‘Engelsiz Bahçe’ kuruldu. Törene Engelliler Koordinasyon Birimi Başkanı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar da katıldı.

“Her İnsan Bir Gün Engelli Olabilir”
Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, Engelliler Haftası’nın Birleşmiş Milletler’deki 156 ülke ile 10-16 Mayıs tarihleri arasında aynı zaman da kutlandığını dile getirerek, her insanın bir gün engelli olabileceğinin altını çizdi ve bunun farkında olarak yaşamak gerektiğini belirtti.

Engellilere ilişkin konuların son yıllarda farkına varılmış bir konu olduğunu, ÇOMÜ olarak farkındalık yaratmak için çeşitli etkinlikler gerçekleştirildiğini belirten Prof. Dr. Aras Hisar yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi: “Farkındalığımızı göstermek için 12 Mayıs’ta bu haftaya özel bir kahvaltı düzenledik. Bugün ise ‘Engelsiz Bahçe’ dediğimiz bir bahçeyi engelli arkadaşlarımızla ve Engelliler Koordinasyon Birimi’ne üye olan arkadaşlarımızla oluşturduk. Burada önemli olan onları anladığımızı, empati kurduğumuzu gösterebilmek. Onların işlerini kolaylaştırmak ve hayatı engelsiz hale getirebilmek.”

“ÇOMÜ Olarak Engelsiz Üniversite Olma Yolunda Çalışıyoruz”
ÇOMÜ Engelliler Koordinasyon Birimi’nin ÖSEM içerisinde yer aldığını ve bir danışma merkezi şeklinde hizmet verdiğini belirten Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, ÇOMÜ olarak engelsiz üniversite olma yolunda yapılan çalışmalarla ilgili; “Özellikle yapı işleri anlamında mümkün olan tüm binalarımıza asansörler, rampalar yapmaya çalışıyoruz. Yıl içinde de çeşitli kampanyalar gerçekleştirdik” dedi.

“Hedef 1 Milyon Mavi Kapak’ Kampanyası Büyük İlgi Gördü”
Rektör Yardımcısı Aras Hisar, 2012 yılının engelliler yılı olarak tespit edildiğini, ÇOMÜ olarak da 2012 yılının Haziran ayı içerisinde “Hedef 1 Milyon Mavi Kapak” kampanyası başlattıklarını ve kampanyanın 6 ay içerisinde büyük ilgi görerek 2 ton kapağa ulaştığını belirtti. Başlangıçta bu kadar büyük bir ilgi göreceğini tahmin etmediklerini ifade eden Prof. Dr. Aras Hisar, şehir dışından bile bu kampanyaya desteklerin geldiğini söyledi ve ekledi: “Bu desteklerle 10 adet iyi kalitede tekerlekli sandalye aldık. Bu kampanya sırasında maddi imkânsızlıklar yüzünden tekerlekli sandalye alamayan insanların başvuruları değerlendirilerek bu tekerlekli sandalyeleri ihtiyaç sahibi insanlara teslim ettik. Kampanya büyük ilgi görünce 2013 yılının sonuna kadar devam etmesine karar verdik.”

KİPA Toplum Elçisi Koray Benas ise ÇOMÜ Engelsiz Bahçesi’ne yapmış oldukları katkıdan dolayı memnun olduklarını belirtti.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir