Fedakar Anne

30 Kasım 2008

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde, böbrek hastası olan 16 yaşındaki öğrenci annesinden nakledilen böbrekle yeniden hayata bağlandı.

Yenice İlçesine bağlı Çal köyünde ikamet eden 16 yaşındaki Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi Erdem Çetin, annesi Emine Çetin’den aldığı böbrekle hayata yeniden başladı. Çan Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesi’nde beş yıldır diyalize giren Erdem Çetin, böbrek nakli konusunda kendilerine yol gösteren Çan Devlet Hastanesi Başhekimi Sevil Ercan başta olmak üzere diyaliz ünitesinde görev yapan doktor ve hemşirelere teşekkür etti. Çan Devlet Hastanesi’nde diyalize girerken nakil olan dördüncü hasta olduğunu
belirten Erdem Çetin, “Annemin verdiği böbrek sayesinde bundan sonraki hayatımda istediğimi yiyip içeceğim, okuluma daha sağlıklı bir şekilde devam edebileceğim” dedi.

Hastanede yatarken son iki yıl içinde üç arkadaşının annelerinden aldıkları böbrekle hayat bulduklarını bildiğini anlatan Erdem Çetin, şöyle konuştu: “Bu da beni üzüyordu. Annemin böyle bir karar almasıyla benim de hayatım değişti.”

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Cerrahisi Servisi’nde böbrek nakli olduklarını anlatan anne Emine Çetin ise, “Oğluma verdiğim böbrekle onu ikinci kez dünyaya getirdim. Mutluyum, çünkü oğlumun her geçen gün sıkıntı çekmesi beni derinden etkiliyordu” dedi. Bu tür hastası olan anne ve babalara tavsiyelerde bulunan Emine Çetin, sözlerine şöyle devam etti: “Çocuklarınıza veya yakınlarınıza vereceğiniz böbrek sayesinde onu tekrar yaşama döndürüyorsunuz. O da sizin elinizde. Bunda korkulacak bir şey yok. Ben bu nakil olayını her aileye tavsiye ederim. Hayat kurtarmak çok güzel bir duygu.”

Çan Devlet Hastanesi’nde diyalize giren 20 hastadan dört tanesine anneleri tarafından verilen böbrek nakli sayesinde diyalize giren hasta sayısı 16’ya düştü. Rakamın düşmesi Çan Devlet Hastanesi personelinin hastalarını iyi bir şekilde bilinçlendirerek başarılı bir çalışma ortaya koyduklarının göstergesi olarak gösterildi.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir