“Gençler bu duyguları anlasın istiyorum”

05 Ekim 2016

‘Barış için koşuyoruz’ sloganıyla bu sene ikinci defa düzenlen Turkcell Gelibolu Maratonu’nda mücadele eden en yaşlı atlet, 89 yaşındaki Erdoğan Dulda oldu. Dulda,önceki günlerde gerçekleşen maraton hakkında hislerini anlatmakta zorlandığını belirtip “Turkcell Gelibolu Maratonu Türkiye’nin en büyük koşusu, en anlamlı koşusudur. Bu maratonun sürekli hale gelmesini istiyorum” dedi.

Turkcell’in ana sponsorluğunda bu yıl ikincisi geçtiğimiz günlerde düzenlenen, Türkiye’nin ‘Barış’ temalı ilk maratonu Turkcell Gelibolu Maratonu’nda 7’den 70’ yaklaşık 6 bin kişi ‘Barış’ için koştu. Dünyanın en önemli tematik parkurlarından biri olarak kabul edilen Gelibolu Yarımadası’ndaki koşuda, finiş gören en yaşlı isim 89 yaşındaki Erdoğan Dulda oldu. Dulda, aynı zamanda Türkiye’nin en yaşlı koşucusu unvanına sahip kişilerden biri.

En eski lisanslı atlet
Maratonun başlangıç noktası olan Morto Koyu’ndaki sembolik ‘Barış Fidanı’ dikimiyle başlayan Turkcell Gelibolu Maratonu’nda 10 kilometre kategorisinde yarışan Dulda, 6 yıl önce de Anzak Koyu’nda koştuğunu belirtip “Çok duygulanıyorum. Hislerimi anlatmakta gerçekten çok zorlanıyorum. Atalarımızın Cumhuriyetimizi kurmak için hayatlarını kaybetmişlerdi. Bu topraklar için gözlerini kırpmadan ölümü gitmişlerdir. Gençlerin bu duyguları anlamasını istiyorum. Turkcell Gelibolu Maratonu Türkiye’nin en büyük koşusu, en anlamlı koşusudur. Bu maratonun sürekli hale gelmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

Dulda, 1928’de Ankara’da doğdu ve babasının görevi gereği yurdun değişik yörelerinde gezdikten sonra şimdiki adı Türkiye İstatistik Kurumu olan Başvekalet İstatistik Umum Müdürlüğü’nde çalışmaya başladı. Kuruluş sürecine tanıklık ettiği Devlet İstatistik Enstitüsü’nün spor kulübünde spor yaşamını da sürdüren Dulda, 32 yıllık çalışma yaşamına profesyonel voleybolcu ve sonrasında voleybol hakemi olarak devam etti. Atletizmle ilgisi çocuk yaşlarda başlayan Dulda, Türkiye’nin en dinamik atletizm hakemlerinden biri olmasına rağmen, sıra gençlerde diyerek 65 yaşında hakemliği kendi isteğiyle bıraktı.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...