Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Çanakkale Kahramanları, Destansı Oratoryo

Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı Çanakkale Şehitleri şiirleri üzerine Çetin Işıközlü’nün bestelediği “Çanakkale Kahramanları, Destansı Oratoryo”.

İlk olarak 2005’te Çanakkale Zaferinin 90. Yıldönümü dolayısıyla hazırlanan eser, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünce Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonunda düzenlenen dünya prömiyeri ile seyirci karşısına çıktı ve aynı yıl TBMM’nde seslendirildi.

Eserin yaratıcısı Çetin IŞIKÖZLÜ’nün; “Bütün Dünyanın bildiği gibi Çanakkale Savaşları, dünya terminolojisinde yer aldığı ‘Çanakkale Geçilmez’ deyimiyle, eşsiz kahramanlarımızın yaptıkları büyük fedakârlıklar neticesinde ülkemizin çok zor şartlar altında elde ettikleri bir zaferdir. Her ülkenin zaman zaman ruh bütünlüğüne ihtiyacı olduğu dönemler olmuştur. Ben de böyle ulvi ihtiyaca, kuşkusuz hepimizin çok önem verdiği Çanakkale Kahramanlarının hatırasına, sanatımın elverdiği imkânlar çerçevesinde bir katkım olsun istedim. Onca çalışmamın içerisinde duygusal açıdan en zorlandığım eserimin Çanakkale Kahramanları olduğunu içtenlikle dile getirmek isterim. Bilhassa bu etkinliğin 100. Yılda Çanakkale’de gerçekleşmesine öncü olan Çanakkale Valisi Sayın Ahmet ÇINAR’a ve 2015 Koordinasyon Merkezine teşekkürlerimi bir borç bilirim. Müziğin evrensel dili ile tüm dünyaya dostluk ve barış mesajları vermeyi amaçlayan bu eserim, Çanakkale Şehitlerine ithaf edilmiştir” sözleriyle tanımladığı eser.