10 Maddede Tez Nasıl Yazılır?

24 Ağustos 2017

Öğrenim hayatını tamamlama aşamasında tez olmazsa olmaz bir görev. Yüksek lisans tez yazdırma bir ritüel olarak günümüzde halen devam ediyor. Tezi bitirebilmek için sarf edilen yoğun eforla birlikte, bitirme sürecine gelene kadar yaşanan olumsuzluklar ve teze ayrılan vakit hayatı sorgulamaya sebep olabiliyor. Kaynakçaları teker teker taramak, Word dosyası açıp yazılarla doldurmak tezi bitirebilmek için her gün yapılması gereken zorlu faaliyetler. Tez yazmanın bir de önemli püf noktaları bulunuyor. Bu detaylarla birlikte tezi tamamlayabilmek, tüm engellere rağmen daha kolay hale gelecek.

10 Maddeyle Tez Yazmak

 1. Yalnız Kalarak İlginç Konu Bulmak

Tez yazmaya girişin en önemli adımı hiç şüphesiz doğru konuyu belirleyebilmek oluyor. Tez için hocalar tarafından önerilen konuların genellikle kaynakçalarının çok zor bulunuyor olması veya hiç bulunamıyor olmasıyla birlikte bir de arkadaş tavsiyeleri var ki, daha da beter… Her ne kadar zahmetli olsa da güzel bir tez hazırlayabilmek adına kolaya kaçmamak gerekiyor. İlginç konu bulabilmek adına, bölümle ilişkili olarak yapılacak okumalar yapmak gerekiyor. Yapılan okumalardan kabataslak da olsa etkili başlıklar çıkarılabiliyor.

 1. Tez İçin Belirlenen Başlıkları Denetlemek

Yazılacak tezle alakalı benzer çalışmaların olup olmaması oldukça önemli. Kaynakçaları değerlendirmek tez yazma sürecini hızlandırmada etkili rol oynayacaktır. Belirlenen konu paralelinde yapılan çalışmalar varsa, çıktıları alınarak güzel bir çalışmanın başlangıcı yapılabilir.

 1. Kaynakça ve Konu Olmadan Danışmanlık Almamak Gerek

Danışmanlık yapmak, hocaların en sevmediği olayların başında gelir. Belirlenmeyen konu ve kaynakça olmadan hocalardan danışmanlık beklemek Pollyannacılık oynamaya benzer. Tez için ön çalışmaların tamamlanma sürecine kadar hocalarla görüşmek olumsuz bir etki yaratabileceğinden dolayı her detay planlandıktan sonra bir görüşme yapmak çok daha olumlu sonuçlar alabilmeye olanak sağlayacaktır. Tez danışmanlık için hocalar haricinde farklı yerler tercih edilebilir.

 1. Yazı Yazmak Her Zaman Önemli!

Tez için konu belirlemek, kaynakça bulmak ve yazı planı oluşturma dâhil tüm işlemler yapılabiliyor olsa da, iş tez yazmayınca gelince öğrencilerin hemen hepsinde bir tıkanıklık sendromu baş gösteriyor. Tez yazma işlemini erteledikçe yazılacak sayfalar gözde büyüdükçe büyüyor. Materyallerin tamamını (kaynakça vb.) hepsini tek bir potada erittikten sonra yazmaya başlama girişimi oldukça yanlış bir tutumdur. İdeal olan tez yazma modeli; kaynakçalar okunurken aynı zamanda not alarak tezin içeriğini şekillendirmektedir. Tezi yazabilmek, önceden alınmış notlar yardımıyla daha kolay hale gelecek ve hatta sadece düzenlemeleri yapmak kalacaktır.

 1. Danışmanla Uzaktan Etkileşim Kurmak

Hocalar için danışmanlık durumu zorlayıcı olsa da, etkileşim içerisinde olmak her zaman iyidir. Toplanan makaleleri, yapılan araştırmaları ve o dala ait akademik çalışmaları danışman hocaya mail atmak arayı açmamayı sağlayacak kritik bir noktadır.

 1. Beyni Dinlendirmek

Her zaman aktif olarak çalışan beyin beraberinde istenmeyen ruh halini getirebiliyor. Tez yazma sürecinin başından sonuna kadar beyni aktif olarak kullanmak gerektiğinden dolayı, rahatlatıcı faaliyetlerde bulunmak daha iyi bir tez yazabilmeye yardımcı olacaktır. Film izlemek, şarkı dinlemek en basit odak dağıtma etkinlikleri olduğu gibi bu örnekler kişisel zevklere göre çoğaltılabilir. Sürekli olarak tez yazma çabası içinde bulunmak hem kötü bir tez yazmayı hem de bıkkınlık hissini beraberinde getirecektir.

 1. Zamanı Yönetmek

Tez yazma sürecinde yapılan çalışmalar ister istemez farklı sebeplerden dolayı uzayabilir. Uzayacağı anlaşılan tez için panik yapılarak baskı artırılmamalıdır. Öncelikle konuda bir sorun varsa, konunun değiştirilmesi eğer sorun bireysel sebeplerden kaynaklanıyor ise o halde en doğru çalışma yöntemi belirlenmelidir.

 1. Teze Özenmeyi Abartmamak Gerek

Bir iş yapılırken elbette o işi özenerek yapmak her zaman iyidir. Fakat gerekli olduğundan da fazla özenmek hele ki akademik olmasından mütevellit pek de faydalı olmayacaktır. Tezde sonuca odaklanmak ve kilit noktaları belirleyebilmek daha önemlidir.

 1. Hocalara Karşı Hazırlanmak Önemli

Tezlerde çalışılan konunun temeline hocalar hâkimdir. Tezin tamamının anlattırılması mümkün olmayacağından dolayı tezden belirli ve özgün bir sonuç çıkarabilmek elzemdir. Teze iyi hazırlanmak demek bir çıkarım yapabilmek demektir. İlk olarak bireysel değerlendirme yapılmalı, ardından danışmana anlatılmalı ve son olarak da savunma grubuna tez olabildiğince etkili şekilde anlatılmalıdır.

 1. Tez Bitiminden Sonra Karar Verme

Öyle ya da böyle tamamlanan tezin ardından, bir sonrası için planlar yapmak yerine bireysel ödüllendirme yapmak önemlidir. Hem mutluluğu doyasıya yaşamak hem de akademik kariyeri şekillendirmek, bu sayede daha sağlıklı olacaktır.

Tanıtım Yazısıdır

Yorumlar...

  Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir