10 Mayıs “Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü”

10 Mayıs 2013

Çanakkale İl Halk Sağlığı Müdürlüğü 10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü nedeniyle yayımladığı mesajda Fiziksel aktivitelerin önemi hakkında bilgilendirmede bulundu ve Sağlık İçin Hareket Et Günü kapsamında Çanakkalelileri 17 Mayıs 2013 Cuma günü saat 09.30’da Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün (Şehitler camii yanı Esenler) bahçesinden başlatılıp Halk Bahçesinde sportif gösterilerle sona erecek olan yürüyüş programına davet etti.

Mesajda şu ifadelere yer verildi:

Fiziksel aktivite, kas ve eklemleri kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir.
Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel hareketsizlik, dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında, ölümlerin yüzde 6’sını kapsayarak dördüncü sırada yer almaktadır. Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık %25’inin, diyabetin %27’sinin ve iskemik kalp hastalığının %30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır.
Fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, kolesterol seviyesini dengeler ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir. Dünya genelindeki fiziksel hareketsizlik, kötü beslenme ile birlikte ortalama toplam sağlık harcamalarının yaklaşık yüzde 2’si ile ilişkilendirilmektedir. Fiziksel aktivitenin arttırılması sağlık harcamalarının dolayısıyla ekonomik maliyetin azaltılmasında uygulanabilir, maliyet etkin ve en temel stratejilerden birisidir.
Yetişkinler için Haftanın 5(beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması sağlığın korunması, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kalın barsak ve meme kanseri riskini azaltmak için gereklidir. Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Örneğin: saatte yaklaşık 5 kilometre hızla tempolu yürüyüş, hafif tempolu koşu(saatte 8 km’den az), bisiklet sürmek (saatte 16 kilometreden az), 5-17 yaş grubu çocukların ise günde en az 60 dakika orta şiddetten şiddetli aktiviteye doğru giden aktivite yapması önerilmektedir.
Bakanlığımızca gerçekleştirilen ‘Sağlıklı Beslenelim, Kalbimizi Koruyalım’ araştırma raporuna göre; toplum genelinde düzenli olarak fiziksel aktivite yapanların tüm toplum içinde oranı %3,5 olarak bulunmuştur. Toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek ve böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi hastalıkların görülme sıklığını azaltmak amacıyla “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” hazırlanmıştır.
Bu program kapsamında yapılan çalışma raporuna göre ülkemizde erkeklerin %67.6’sının, kadınların %76.5’nin, toplamda ise %71.9’unun hareketsiz yaşadığı belirlenmiştir. 6-11 yaş grubu çocukların %58,4’ü düzenli olarak egzersiz yapmamaktadır.
Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplumsal bir sorun olup toplum tabanlı, çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilinci oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde(okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için 10 Mayıs “Sağlık İçin Hareket Et Günü” olarak belirlenmiştir.
“10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et Günü” nedeniyle her yıl İlimizde de çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler kapsamında 17 Mayıs 2013 Cuma günü saat:09.30’da Halk Sağlığı Müdürlüğünün(Şehitler camii yanı Esenler) bahçesinden başlatılıp, Halk Bahçesinde sportif gösterilerle sona erecek olan yürüyüş programına tüm halkımız davetlidir.
Unutulmamalıdır ki; düzenli egzersiz ile yeterli ve dengeli beslenme sağlıklı yaşamın vazgeçilmez unsurlarındandır.
Kamuoyuna Saygıyla duyurulur.

Dr. Burhan KÜTÜK
Çanakkale Halk Sağlığı Müdürü

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir