100. Yıl İçin 160 Mil: “Bizi Unutma”

24 Nisan 2015

Çanakkale Kara Savaşlarının 100’ncü yıl dönümünde “BİZİ UNUTMA / LEST WE FORGET” sloganı ile yola çıkan Gülhun Güçyetmez Gürbüz ve İlker Gürbüz çifti, İstanbul Yeşilköy’den başlattığı kano seyahatini bugün Eceabat’ta sona erdirdi.

Çanakkale Ağadere Hastanesi Şehitliği’nde yıllar sonra izine rastladıkları, Gelibolu savaşında yaşamını yitiren büyük dedeleri “Osman Oğlu İbrahim” ve bu savaşta şehit olan 450 bin kişi için bir proje başlatan Gülhun Güçyetmez Gürbüz ve İlker Gürbüz çifti, bugün yaklaşık 160 deniz mili süren kano yolculuğunu Çanakkale’de sonlandırdı. BCU (British Canoe Union) 3 yıldız kayakçı BODEKA ve aynı zamanda Deniz Kayağı Derneği kurucu üyesi olan grafik sanatçısı 49 yaşındaki İlker Gürbüz ile 3 yıldız kayakçı BODEKA, Deniz Kayağı Derneği üyesi olan eşi 40 yaşındaki Gülhun Gürbüz kanoyla yaptıkları 6 günlük yolculuk sırasında manevi değerler kazandıklarını dile getirdiler.

“Onların Anısı İçin Kürek Çektik”
İstanbul Yeşilköy’den başlayan proje hakkında bilgiler veren İlker Gürbüz, eşinin bu yolculukta zorlanmadığını ve kendisine daima eşlik ettiğini belirterek; “Ağadere’de şehit olduğunu öğrendiğimiz dedemiz Osman Oğlu İbrahim ve bu savaşta şehit düşen 450 bin kişi için bir proje gerçekleştirmek istedik. Sonra eşimle birlikte böyle bir kano yolculuğunu planladık. Bizlere yolcuğumuz esnasında bir arkadaşımız daha eşlik etti. 18 Nisan günü başlayan kano yolculuğunu, bugün 24 Nisan’da Çanakkale Kara Savaşlarının 100’ncü yıl dönümünden önce tamamladık. Ağadere’ye gittiğimiz zaman temsili bir çelenk bırakarak programımızı sona erdireceğiz. Yolculuğumuzda zorluklar vardı, hava bazen lodos oldu ama biz yolumuzdan vazgeçmeyip planladığımız gibi devam ettik. Asıl mesaj olarak şunu vermek istiyorum, sloganımız “Bizi Unutma” biz de dedemizi unutmadık. Yaşanan bu süreçte, hep insanların Türkiye Cumhuriyeti’ne ışık saçan Çanakkale Savaşının gün be gün unuttuklarını hissediyoruz. Bu bizi çok yaralıyor. Eşim bir kadın olarak, yorulmadan benimle bu yolculuğu sona erdirdi. Günümüzde kadının pasifize edildiğini düşünürsek, o Kurtuluş Savaşındaki kadınlar gibi bir kadının ne kadar güçlü olabileceğini göstermiş oldu. Bizim Çanakkale Savaşını ve orada şehit düşenleri unutmamamız gerekiyor” dedi.

Kano yolculuğu ile ilgili düşüncelerini paylaşan Gülhun Güçyetmez Gürbüz ise 3 yaşında bir çocuk annesi olduğunu söyleyerek; “Normalde benden beklenen biraz daha evde oturmam, daha sakin bir yaşam sürebilmem sanırım. Ama ben biliyorum ki bu savaşta kadınlarda erkekler kadar büyük rol oynadı. Ve kadınlar çok fazla mücadele verdi. Ben onları temsilen burada olmak istedim. Yol boyunca zorlandığım anlar oldu, fakat kadınların da dirençli olduğunu göstermek istedim. Çocuğunuz var korkmuyor musunuz diye bana soruyorlar. Bende ona atalarına, büyüklerine verdiğim önemli bir mesaj olduğunu düşünüyorum” dedi.

Çanakkale yat limanında kanolarıyla kürek çeken çift, çevredeki vatandaşlar tarafından alkışlarla izlendi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir