100. yılda 100 Öğrenci Gelibolu Yarımadası’nda

18 Kasım 2014

Çanakkale’de hizmet veren Wilusa Seyahat Acentesi, Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıldönümü kapsamında il merkezinde bulunan 100 öğrenciyi Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki şehitlikleri gezdirdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak gerçekleştirilen proje kapsamında sabah öğretmenleri ile birlikte feribot iskelesinde bir araya gelen öğrenciler otobüslere binerek buradan 100 yıl önce gerçekleşen Çanakkale Savaşlarının yaşandığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki şehitlikleri gezmek üzere bölgeden ayrıldılar. Öğrencileri uğurlamaya gelen İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal Doğancı, gerçekleştirilen proje sebebiyle Wilusa Seyahat Acentesi yetkilisi Ahmet Çelik‘e teşekkür ederek, “Önümüzdeki yıl Çanakkale Savaşları’nın 100. yıl dönümünü kutlayacağız. Dünya savaş tarihi açısından büyük önem taşıyan Çanakkale Savaşları’nın başladığı tarih olan 3 Kasım 1914’ün 100. yılında genç nesillerimizin ecdadına olan vefa borcunu hissetmesini sağlamak ve 100. yıl bilincini uyandırmak amacıyla Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Bölümü (ARGE) tarafından ‘Kasım 1914-Kasım 2014 Şehitlerimizi Unutmadık, Unutmayacağız’ isimli projesi hazırlamıştık. Bu kapsamda Çanakkale’de hizmet veren Wilusa Seyahat Acentesi yetkilileri de bizlere başvurarak Çanakkale il merkezinde bulunan ortaokulların 7. ve 8. sınıflarından, liselerin de 9 ve 10. sınıflarından gönüllülük esasıyla seçilecek 100 öğrenciyi ücretsiz olarak Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki şehitlikleri gezdirebileceklerini söylediler. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Wilusa Seyahat Acentası arasında yapılan protokol sonucu 100. yılda 100 öğrencimize şehitlikleri gezdirmek bizleri mutlu ediyor. Bu örnek çalışma sebebiyle firma yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.

Wilusa Seyahat Acentesi Yetkilisi Ahmet Çelik de yaptığı konuşmada Çanakkaleli turizmciler olarak Gelibolu Yarımadası’nın önemini çok iyi bildiklerini belirterek; “Çocukluğumuzdan buyana bu işlerle ilgileniyoruz. 2015 Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı. Avustralya ve Yeni Zelanda hükümetlerinin bu savaşlar ile ilgili çok detaylı çalışmaları var. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde firma olarak bizde Çanakkaleli turizmciler olarak elimizi taşın altına koymamız gerektiğini düşündük. Bu kapsamda en yakınımızda sizler yani öğrencilerimiz varsınız. Bizlerde bu kapsamda sizlere Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki şehitlikleri gezdirmek istedik. Çanakkaleli olmak ve Çanakkale’ye vefa borcumuzu ödemek bizce çok önemli. Yaptığımız bu çalışmalarla da bu vefa borcumuzu ödemeye çalışıyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından öğrenciler gezi için Gelibolu Yarımadası’na uğurlandılar. Öte yandan Çanakkale Şehitlikleri ziyaretlerinde ulaşım için otobüs temini, rehberlik hizmeti ve öğrencilerin öğle yemeği Wilusa Seyahat Acentası tarafından sağlandı.

[Kaynak: canakkaletravel.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir