116. Jandarma Er Eğitim Alayı’nda Yemin Töreni

23 Mart 2012

Çanakkale 116. Jandarma Er Eğitim Alayı’nda vatani görevlerini yapan 1992’ye 1 tertip 3 bin er yemin ederek usta asker olurken, yıllar önce vatani görevlerini yaptıkları yerde bu kez oğullarının askerlik yaptığını gören babalar duygusal anlar yaşadı. Aynı yerde yıllar önce askerlik yapan babalara 116. Jandarma Er Eğitim Alayı yetkilileri tarafından plaket verilip şapka takıldı.

18 Mart Stadyumu’nda düzenlenen tören, sancağın yerini alması ve Çanakkale Boğaz Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan’ın birlikleri selamlaması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra, Çanakkale 116. Er Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Mehmet Aytekin, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Ardından 3 bin Mehmetçik törenle yemin ederek usta asker oldu.

TÖRENDE İLGİNÇ ANLAR YAŞANDI
Öte yandan 116. Jandarma Er Eğim Alayı’nda yıllar önce askerlik yapan 19 kişinin çocuklarının da bu yıl aynı yerde askerlik yaptığının tespit edilmesi üzerine, askeri yetkililer bir jest yaparak askerlerin babalarına plaket verip başlarına şapka taktı. 116. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Mehmet Aytekin tarafından plaketleri verilen babalar, duygusal anlar yaşadı. Yıllar önce yemin ederek usta asker oldukları birlikte bu kez çocuklarının asker olmasını gururla izleyen babalar da bu jest sebebiyle 116. Jandarma Er Eğitim Alayı yetkililerine teşekkür etti.

52 yıl önce Çanakkale 116. Jandarma Er Eğitim Alayı’nda vatani görevini yapan Manisa Soma’dan Devret Karabacak (72) ise, torunu Ferhat Karabacak’ın aynı yerde askerlik yapmasından duyduğu gururu anlatarak, “Torunumun da burada askerlik yapması bana gurur verdi. Bu vatan için şimdi çağırsınlar, yine askerlik yapmaya hazırım. Bu adeta babadan oğula, hatta toruna geçen bir miras gibi” dedi.

Törende aileler fotoğraf makineleri ve cep telefonları ile çocuklarının fotoğraflarını çekerken, bazı aileler de dürbünlerle 3 bin kişi arasında çocuklarını görebilmek için çaba sarf etti.

Yemin törenine Çanakkale Valisi Yardımcısı Hüseyin Kulözü, Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Teoman, Çanakkale Boğaz Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan, protokol üyeleri ile askeri ve mülki erkan katıldı.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir