“13. Ahilik Kültürü ve Mesleki Eğitim Haftası” Etkinlikleri

13 Ekim 2008

“13. Ahilik Kültürü ve Mesleki Eğitim Haftası” bütün Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de törenlerle kutlanmaya başlandı.

Çanakkale’deki törenler sabah Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanlığı tarafından oluşturulan heyetin Vali Orhan Kırlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tümamiral Serdar Dülger ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı ziyareti ile başladı. Ardından ise Cumhuriyet Meydanı’nda bir tören düzenlendi. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Mustafa Vurucu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili İlhan Doğan, Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı İbrahim Ejder?in Atatürk anıtına çelenk koymasıyla başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı?nın okunması ile devam etti. Törende bir konuşma yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Mustafa Vurucu, Ahilik kültürünün önemine değinerek, ?Ahilik insanı bir bütün olarak, bütün yönleriyle birlikte ele alıp, ekonomik, sosyal ve kültürel hayatını geliştirmeyi planlamıştır. Bugün de Ahiliğin ortaya koyduğu hayat tarzını yaşamak ve yaşatmak gaye olarak benimsendiği taktirde birçok zorlukların üstesinden gelinecektir. Çünkü Ahiliğin kaynağında ruh ve mana var. Sevgi, saygı, iş ahlakı ve sorumluluk var? dedi.

Mustafa Vurucu, ahilik kültürünün uygulanması halinde başarının yakalanacağını ve sosyal çalkantılar ile ekonomik krizlerin yaşanmayacağını da belirterek, ?Ülkemizde de küçük işletmelerin hak ettikleri, layık oldukları ilgi ve desteği bulabilmeleri için, ancak Ahilik kültürünün değerinin benimsenmesi gerekir. Biz bunları çok önemsiyoruz? dedi.

Törende Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili İlhan Doğan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş de birer konuşma yaparak Ahilik kültürünün önemini belirttiler. Halk oyunları gösterisinin ardından ise vatandaşlara ücretsiz pilav ve ayran ikramında bulunuldu. Hafta boyunca ise tarihi yerler ve askeri müze gezilecek, sanayi bölgesinde esnafa yönelik ücretsiz diş sağlık taraması yapılacak. Huzurevi sakinlerine kuaförlük hizmetinin de verileceği hafta kapsamında günün anlam ve önemi ile ilgili panel düzenlenecek.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir