13. Ozan’ın Günü ve Homeros Okuması: “Dönüş”

15 Temmuz 2014

13’ncü Ozanın Günü ve Homeros Okuması etkinliği bu yıl 2-3 Ağustos 2014 tarihlerinde Bozcaada’da gerçekleşecek. Etkinliğin onur konuğu olarak, 43 yıl önce terk ettiği Bozaada’ya dönecek olan yazar Dimitri Kakmi ile yılın ozanı Nazmi Ağıl katılacak.

Bu sene ana teması ‘dönüş’ olarak belirlenen etkinlikte Homeros okuması, tema uyarınca Odiseus’un Troya’dan dönüşü ile ilgili bölümlerden seçilecek. Yılın ozanı Nazmi Ağıl’ı etkinliğin kurucu şairi Cevat Çapan tanıtacak. Dr. Nezih Başgelen Bozcaada Sanat Galerisi’nin Itırlı Bahçesi’de Odiseus’un adasına dönüşü üzerine bir sunum yapacak. Troya Kazı Başkanı Doç. Dr. Rüstem Aslan tartışmayı yönetecek. Ana Yurt romanının yazarı Kakmi de eski ve yeni Bozcaada’yı karşılaştıracak. Mutlu Torun’un son beş yıldır olduğu gibi bu yıl da ud konseriyle etkinliğe renk katması bekleniyor.

2001 yılında Prof. Dr. Haluk Şahin tarafından Prof. Dr. Cevat Çapan ve Prof. Dr. Manfred Osman Korfman’ın desteğiyle başlatılan etkinliğin 13’ncüsünde de şafak vakti başlayacak olan Homeros okuması çeşitli dillerde gerçekleşecek.

[canakkaleolay.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir