17. BAĞBOZUMU FESTİVALİ BAŞLIYOR

25 Ağustos 2015

Bozcaada’da her yıl Eylül ayında geleneksel olarak düzenlenen “ 17. Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali” bu yıl 3- 6 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival yerli üreticilerinin kendi bağlarında düzenledikleri bağbozumuyla başlayacak. Festival kapsamında bu yıl da; paneller, resim sergileri, üzüm yarışmaları, tavla ve futbol turnuvaları ve tiyatro gösterileri düzenlenecek. Festivalde ayrıca kale içerisinde; Türk pop müziğinin değerli ismi Candan Erçetin, ünlü Türk oyuncu ve müzisyen Zuhal Olcay, müzisyen Gülay, Boğaziçi Caz Korosu, Grup Meydan gibi birbirinden değerli sanatçı ve gruplar konser verecek. Yazar, sosyolog, tiyatrocu ve TV programcısı Enver Aysever ise ses getiren gösterisi “Aykırı Kumpanya”yı sergileyecek.

Bozcaada’da geleneksel olarak her yıl düzenlenen “17. Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali” bu yıl da tüm coşku ve heyecanıyla adaya renk getirecek. Bozcaada Belediye Başkanlığı ve Bozcaada Kaymakamlığı tarafından düzenlenen “17. Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali” Bozcaada’nın geleneksel değerlerini yeniden canlandırırken ada sakinlerinin ve misafirlerin keyifli zaman geçirmesini sağlayacak.

“ 17. Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali”, yerli üreticilerinin kendi bağlarında düzenledikleri sembolik bağbozumuyla başlayacak. Bağbozumu için bağ işçileri ve misafirlerle birlikte traktörlere binilip bağlara gidilerek üzüm toplanacak. Toplanan üzümler, eski günlerde olduğu gibi eşek sırtında, at arabasıyla, traktör ve pırpırla, canlı müzik eşliğinde tören alanına taşınacak. Üzümlerin küfelerle temsili olarak meydana indirilmesinin ardından açılış töreniyle festival resmi olarak başlayacak. Festivalin vazgeçilmezlerinden biri olan üzüm yarışması bu yıl da festivale renk katacak. Yarışmada ayrıca adanın en iyi çavuş üzümü belirlenecek.

Enver Aysever’in Aykırı Kumpanya gösterisi Bozcaada’da

Yazar, sosyolog, tiyatrocu ve TV programcısı Enver Aysever festivale renk katan ünlü isimler arasında yer alacak. Enver Aysever ses getiren gösterisi “Aykırı Kumpanya”yı 4 Eylül Cuma günü tiyatroseverler için sergileyecek. Enver Aysever ayrıca festival kapsamında düzenlenecek imza gününde adalı kitapseverlerle bir araya gelerek kitaplarını imzalayacak.

Bağcılıkla ilgili sorunlar tartışılacak

Festivalin bir diğer etkinliğini ise bağcılık üzerine düzenlenecek “Bağcılık Paneli” olacak. Panelde Bozcaada’daki bağcılık sektörünün durumu değerlendirilirken, bağcılığın önündeki sorunlar ortaya konacak ve bu sorunlara çözüm üretmek için yol haritası belirlenecek.

“Maximum Kiteboard Turkish Open 2015” Bozcaada’da yapılacak

Bu yıl festivalin bir diğer etkinliği ise Türkiye’nin en iyi kiteboard sporcularının belirleneceği “Maximum Kiteboard Turkish Open 2015” şampiyonası olacak. 3- 6 Eylül tarihleri arasında Maximum Kart sponsorluğunda, Playmaker ve Türkiye Yelken Federasyonu tarafından, Çanakkale Valiliği, Bozcaada Büyükşehir Belediyesi ve Bozcaada Kaymakamlığı’nın evsahipliğinde düzenlenen şampiyonada 55’e yakın kiteboard sporcusu rüzgarla yarışacak. “Maximum Kiteboard Turkish Open 2015” şampiyonası kapsamında; Kitefoil Türkiye Şampiyonası, Freestyle Türkiye Şampiyonası, Twintip Slalom Open ve Big Air gibi farklı kategorilerde de yarışlar gerçekleşecek. Şampiyona 6 Eylül Pazar günü gerçekleşecek final yarışları sonunda kadın ve erkek kategorilerinde dereceye giren sporcular ödüllerini alacak. Şampiyona destekçileri arasında; Mercedes- Benz, Red Bull, Power Türk, NTV Spor, POWER FM, Türkiye Yelken Federasyonu, Vestel, Kollektif ve OLİ de yer alıyor.
candan

Candan Erçetin Bozcaada kalesinde konser verecek

Türk pop müziğinin değerli ismi Candan Erçetin, 5 Eylül’de Bozcaada Kalesi’nde sahne alacak. Candan Erçetin birbirinden güzel şarkılarını Bozcaada’nın büyülü atmosferinde seslendirecek.

Festivalde Ayrıca sanatçı Judith Lieberman, yetişkinler için bağbozumu temalı masal anlatımı yapacak.

Festival süresince Bozcaada’da birbirinden değerli sanatçılar sahne alarak müzikseverlere keyifli saatler yaşatacak. Festivalde Türk oyuncu ve müzisyen Zuhal Olcay, müzisyen Gülay, Boğaziçi Caz Korosu, Grup Meydan sahne alacak.

Yine Festival kapsamında adanın çeşitli noktalarında resim ve fotoğraf sergileri festival boyunca ziyarete açık olacak. Çocuklar için futbol turnuvaları ve her yıl gelenekselleşen tavla turnuvaları da festivalin etkinlikleri arasında yer alacak

17. BOZCAADA KÜLTÜR SANAT VE BAĞBOZUMU FESTİVAL PROGRAMI

04.09.2015 – Cuma

12:00-17:30 Maximum Kiteboard Turkish Open 2015/ Çayır Plajı

18:00 17. Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali” Resmi Açılış Töreni / Cumhuriyet Meydanı

19:00 Üzüm Yarışması ve Ödül Töreni /Cumhuriyet Meydanı

20.00 Enver AYSEVER’le Aykırı Kumpanya/ Zübeyde Hanım Park Kahvesi

22.00 Gülay /Cumhuriyet Meydanı

05.09.2015 – Cumartesi

12:00-17:30 Maximum Kiteboard Turkish Open /Çayır Plajı

16:00 Bağcılık Paneli / Zübeyde Hanım Park Kahvesi

18:00 Enver AYSEVER imza günü / Kitap Fuarı

19:00 Bağbozumu Masalları

Sanatçı :Judith Lieberman / Salhane

21.00 Candan ERÇETİN / Bozcaada Kalesi

23.15 Grup Meydan / Cumhuriyet Meydanı

06.09.2015 – Pazar

12:00- 17:30 Maximum Kiteboard Turkish Open / Çayır Plajı

17:00 Maximum Kiteboard Turkish Open Ödül töreni / Çayır Plajı

20.00 Boğaziçi Caz Korosu / Cumhuriyet Meydanı

22.00 Zuhal OLCAY / Cumhuriyet Meydanı

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir