2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali Devam Ediyor

22 Mayıs 2015

9 Mayıs 2015 tarihinde açılan 2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali geziler, atölyeler ve sanatçı buluşmaları ile devam ediyor. Türkiye’de dışında 45 ülkeden ve Türkiye’deki 35 kentten 5000’nin üzeride çocuğun işlerinin bir araya geldiği Bienal, Çanakkale’deki çocukların yanı sıra Dünyanın ve Türkiye’nin farklı noktalarından çocuklar ve sanatçılar tarafından ziyaret ediliyor. Gezilerin yanı sıra farklı kent ve ülkelerden sanatçı ve eğitmenler çocuklarla buluşuyor ve farklı sanat disiplinlerinde atölyeler gerçekleştiriliyor.

Bienal kapsamında şu ana kadar gerçekleştirilen etkinliklerde Burcu Yılmaz ve Cenk Çankaya Çanakkale’deki sosyal yaşam evlerinde soundpainting çalışmalarıyla çocuklarla buluştu. Bulgaristan’dan Temenuga Hristova, Şırnak’tan Ercan Vural, İstanbul’dan Fırat Bingöl, Ankara’dan Dilek Acer, Bursa’dan Oyunbaz Atölye, Edirne’den Tasarım Çocuk Atölyesi, Çanakkale’den DADA Neşeli Fikirler Atölyesi Bienal açılışına katılan farklı kent ve ülkelerden çocuklarla bir araya geldi ve sanatın farklı disiplinlerinde atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Hisar Okulları’ndan gençlerin Kaz Dağları’nda sürdürülen altın arama faaliyetinin bölgeye etkisini anlamak ve anlatmak için yaptıkları “Altında Ne Var” adlı film, proje ekibinin de katılımıyla izleyicilerle buluştu. Hangi İnsan Hakları Film Festivali Çocuk Atölyeleri eğitmenleri Elif Ergezen ve Çağlar Çakar Barbaros Sosyal Yaşam Evi’nin ev sahipliği yaptığı etkinlikte çocuklarla stop motion film atölyesi gerçekleştirdiler. Bienalin en renkli etkinliklerinden Canavar Çizme Atölyesi’nde ise eğitmenler İstanbul Yeni Okul’daki 8 yaşındaki öğrencilerdi. Çocuklar akranlarıyla canavar çizme konusundaki bilgilerini ve deneyimlerini paylaştılar.

Çanakkale Belediyesi, Arkadaşım Bienal Ekibi ve DADA Neşeli Fikirler Atölyesi işbirliğiyle yürütülen, Doğanlar Yatırım Holding, Esas 17 Burda ve Açık Toplum Vakfı’nın destek verdiği Bienal atölyeler, etkinlikler ve gezilerle 7 Haziran 2015 tarihine kadar devam edecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir