20. Ahilik Kültürü Haftası Etkinlikleri Başladı

11 Mayıs 2015

11-15 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak “20. Ahilik Kültürü Haftası” etkinlikleri törenlerle başladı. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi ve Çanakkale Ticaret İl Müdürlüğü’nün işbirliği ile kutlanmakta olan Ahilik Kültürü Haftası, Oda ve Birlik temsilcilerinden oluşan heyetin, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ve ardından Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı ziyaretiyle başladı. Ahilik Haftası kutlamaları Mehter takımı eşliğinde Demircioğlu Caddesi’nde kortej yürüyüşü ve Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törenle devam etti.

Ahilik Haftası törenlerinde Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan ve Genel Sekreter Sema Sandal temsil ettiler. Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde ilk olarak, ÇTSO ve esnaf odaları temsilcileri, Mehter Takımı eşliğinde Valilik binasına giderek, Vali Ahmet Çınar’ı ziyaret etti. Oda ve esnaf temsilcilerini Valilik binasının girişinde karşılayan Vali Çınar, Ahilik Haftası’nı kutlarken, “İşleriniz hayırlı, bereketli olsun, bu geleneği bizlere miras bırakan atalarımıza da rahmet diliyoruz” dedi. Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu da etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Meslek odaları temsilcileri, Valilik ziyaretinin ardından Belediye binasına gitti ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı ziyaret etti. Heyeti odasında misafir eden Başkan Gökhan, Ahilik Haftası’nı kutladı ve ahiliğin iyi ahlak ve dürüstlüğü barındıran bir gelenek olduğunu, bu vasıfları her gün taşımak gerektiğini söyledi. ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, ziyaretlerde, Vali ve Belediye Başkanına çiçek takdim ederken, iş yaşamına sağladıkları kolaylık ve katkılardan dolayı teşekkür etti.

Belediye ziyaretinin ardından, kortej Mehter Takımı eşliğinde Demircioğlu Caddesi üzerinden Cumhuriyet Meydanı’na geçti. Yürüyüş sırasında esnaf ve Çanakkaleliler, korteje büyük ilgi gösterdi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende yapılan konuşmalarda, ahilik kültürü üzerinde duruldu, ahilik teşkilatının özellikleri ve yarattığı değerler anlatıldı ve ahiliğin başlı başına bir insan yetiştirme modeli olduğu ifade edildi. Konuşmalarda, ahilikte çırak yetiştirmenin yanı sıra, çırakların ustalarına ve müşterilerine davranışı konusunda da eğitildiği vurgulandı.
ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan da konuşmasında, ahiliğin “Türklerin Rönesans’ı” olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Türklerin Anadolu’da bin yıldan beri varlığını sürdürmelerindeki sır Ahilik anlayışı içerisinde bu değerlere saygı göstermeleridir. Ahilikte iş ve meslek ahlakı, kabul edilmesi mecburi kurallar haline gelmiştir. Kendinden önce başkalarını düşünmek ve kollamak, hak ettiğinden fazlasını istememek, kanaat ve tevazu ölçüleri içerisinde “hırs” ve “tamah”dan uzaklaşmak, kendi yeteneğine uygun bir işle meşgul olmak, sanatını mutlaka bir 3 üstattan öğrenmek ve birliğin, beraberliğin korunması için dayanışma içerisinde bulunmak ahiliğin mutlaka uyulması şart olan ahlak kaideleridir.
Rekabet Kurulu, Patent Enstitüsü, Reklam Kurulu, KOSGEB, Ticaret ve Sanayi Odaları, İşçi ve İşveren Sendikaları, Kooperatifler, Belediyeler, Esnaf Odaları, Bağ-Kur gibi tüm kurumlar Ahilik sisteminin günümüze yansıyan kuruluşlarıdır. Ahilik felsefesi, dünyamızda ilerleyen toplumların modeli olacaktır. Bugün nasıl ki kalkınmış birçok ülkede Ahilik prensiplerinin izlerini görüyorsak, yarın da ilerlemiş toplumların yükselmesinde Ahilik ilkelerinin, önemli rol oynadığı görülecektir. Ahilik sadece bizlerin değil, tüm insanlığın faydalanması gereken yaşam biçimidir” dedi.

Aydoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak yürüttüğümüz tüm projelerimizde, ahilik kültürümüzden gelen ve Çanakkale Ruhu ile bütünleşen miras ile üyelerimizin, Çanakkale’mizin kalkınması, yeni yatırımlar ile sermayenin tabana yayılarak istihdamın artırılması, ilimizin ve ülkemizin refahının yükselmesine katkı sağlamak için çalışıyoruz. Laf değil, proje üreterek icraat yaparak örnek olmaya çalışıyoruz. ÇTSO olarak kişilere hizmet değil, Çanakkale’ye hizmet için varız. İstiyoruz ki; esnafımızın, üyelerimizin yüzü gülsün. Çanakkale’nin yüzü gülsün. İstiyoruz ki; Çanakkale’mizin ekonomisi gelişsin, ticareti gelişsin, eğitimi gelişsin, turizmi gelişsin.”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da konuşmasında, esnafın güven anlamına geldiğini, evimizin anahtarını bile esnaf komşularımıza teslim ettiğimizi belirterek, “Esnaf yaşadığımız kentin bekçileridir. Kente mutluluğu yayan da esnaftır, eğer esnaf mutluysa kent halkı da mutludur” dedi.

Törene katılan ve Ahilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ise, 13’ncü yüzyılda Ahi Evran tarafından Anadolu’da temelleri atılan Ahilik’in esnafın yetişme ve dayanışma teşkilatı olduğunu bildirdi. İyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin bütün güzel meziyetlerin birleştiği sosyo-ekonomik bir yapı olan Ahilik’in Anadolu’ya özgü bir esnaf örgütlenmesi olduğuna işaret eden Çınar, şunları kaydetti:
“Ticaret ve diğer mesleki alanlardaki dayanışmayı ön plana çıkartan Ahilik, sadece çalışma yaşamının değil, sosyal yaşamın da çimentosu olmuştur. 13’ncü yüzyıldan günümüz çağdaş dünyasına değin taşıdığı evrensel değerlerle önemini koruyan Ahilik kültürüne sahip çıkılarak yaşatılmasını temenni ediyor, bu duygu ve düşüncelerle, esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere bütün halkımızın Ahilik Haftasını ve esnaf bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.”

Ahilik törenlerinde, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu, Çanakkale İl Ticaret Müdürü Hüsniye Fırat, MHP Çanakkale Milletvekili Adayı Kürşat Tuna, CHP Çanakkale Milletvekili Adayı Muharrem Erkek, Ak Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir ve Ak Parti Milletvekili Adayı Bülent Turan birer konuşma yaptılar.
Ahilik Haftası etkinlikleri Yılın Ahisi seçilen 3 esnafa ödüllerinin verilmesi ile devam etti. Yılın Ahisi olarak seçilen çan üreticisi Murat Gencer, seramik hediyelik eşya yapan Berna Çelikbaş ve marangoz Metin Çekiç’e ödüllerini Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Ak Parti Milletvekili Adayı Bülent Turan ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan verdiler. Tören Çanakkale Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin gösterisi ile Çanakkale Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu’nun bindallı defilesi ve ardından yenilen Ahilik pilavı ile sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir