200 Yabancı Turist Çanakkale Boğazını Yüzerek Geçecek

29 Ağustos 2010

30 Ağustos 2010’da Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçecek ABD, Avustralya, İngiltere, İtalya, Rusya, İsviçre, Lübnan, Hollanda, Burkina Faso ve Almanya gibi ülkelerden gelen 200 amatör ve profesyonel yüzücü etkinlik öncesi il merkezinde 3 saat süren yüzme provası yaptı.

Sabah erken saatlerden itibaren kaldıkları otelden Wilusa Seyahat Acentesi yetkililerinin nezaretinde Yeni Kordon mevkiine gelen 200 yüzücü, hazırlıkların ardından sağlık kontrolünden geçirildi. Daha sonra gruplar halinde denize girerek 3 saat boyunca 4 kilometrelik parkurda yüzme provası yapan turistlere, güvenlik açısından bir tekne refakat etti. 4 kilometrelik mesafeyi başarılı bir şekilde yüzmeyi başaran turistlerden İngiliz Finans Danışmanı Peter Rae (57) daha önce Fransa-İngiltere arasındaki yarışa da katıldığını belirterek, “Çanakkale Boğazı’nda daha önce böyle bir etkinliğe katılmamıştım. İlk kez katılacağım bu yüzme yarışı beni olukça heyecanlandırıyor” dedi.

İngiliz Emlak Danışmanı Tony Cherriweton(68) ise ilk kez Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçmeyi deneyeceğini belirterek, “Bu yarış benim için çok fantastik olacak” diye konuştu.

Yüzme yarışına katılacak en genç sporcu 13 yaşındaki İngiliz Harry Cohen ise çok heyecanlı olduğunu ifade ederek, “Çanakkale Boğazı’nı ailemle birlikte yüzerek geçmeyi deneyeceğiz. Çok heyecanlıyım. Tarih kitaplarında okuduğumuz boğazı yüzerek geçme hikayelerini şimdi burada gerçeğe dönüştüreceğiz” şeklinde konuştu.

80 YAŞINDA ÇANAKKALE BOĞAZI’NI YÜZEREK GEÇECEK

Öte yandan dünya genelinde birçok yüzme yarışına katılarak dereceler elde eden 80 yaşındaki İngiliz Jane Asher ise denizde yapılan provalarda ilgi odağı oldu. 80 yaşında olmasına rağmen oldukça dinç görünen Jane Asher 25 yıldan bu yana profesyonel olarak yüzücülük yaptığını belirerek, “Yüzmeye 7 yaşında başladım. O günden itibaren de denizden kopamadım. Dünya gelelinde çok sayıda ülkede yüzme yarışmalarını katıldım ve kendi yaş kategorilerimde çok sayıda birincilik ödülünü aldım. Türkiye’ye ilk kez geliyorum. Arkadaşlarımdan duyduğunu bir haber sayesinde Çanakkale’deki bu etkinlikten haberim oldu. İlk kez Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçmeyi deneyeceğim. Burada da başarılı olacağıma inanıyorum. Bu yarış benim için çok özel bir anlam taşıyor” ifadelerini kullandı.

13 İLE 80 YAŞLARI ARASINDA 5 ÜLKEDEN 200 YABANCI TURİST 30 AĞUSTOS’TA ÇANAKKALE BOĞAZI’NI YÜZEREK GEÇMEYİ DENEYECEK

Wilusa Seyahat Acentesi’nin yetkilisi Sevil Demir ise, boğazı yüzerek geçme yarışına katılmak üzere 5 farklı ülkeden 200 yabancı turistin Çanakkale’ye geldiğini belirterek, “30 Ağustos tarihinde yapılacak olan ‘Boğazı Yüzerek Geçme Yarışı’na katılmak üzere ABD, Avustralya, İngiltere, İtalya, Rusya, İsviçre, Lübnan, Hollanda, Burkina Faso ve Almanya gibi ülkelerden gelen 200 amatör ve profesyonel yüzücü ilimize geldi. Bu turistler Asya ile Avrupa’nın birbirine bağlandığı bu boğazı geçmek için buradalar. Hera ile Leandros’un aşkını da burada yaşatmak istiyorlar. Geçtiğimiz yıllara göre ilimize gelen yabancı yüzücü sayısında önemli ölçüde bir artış var. Çanakkale turizmine de büyük katkısının olduğunu düşündüğümüz bu yarışı düzenleyenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçme yarışına yaklaşık 500 kişinin katılmasının beklendiği açıklandı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir