2012 Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması Türkiye Finali Çanakkale’de Yapıldı

16 Haziran 2012

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen 2012 Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması Türkiye Finali Çanakkale’de, Kolin Hotel’de yapıldı.

Dokuz ilin birincilerinin Türkiye şampiyonluğu için yarıştığı finalde Balıkesirli Özlem Ökmen Filiz, 142.75 puanla Türkiye’nin en başarılı kadın çiftçisi seçilmeyi başardı.

Türkiye finalini, Çanakkale Vali Vekili Alper Faruk Güngör, Çanakkale Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Belgin Akpınar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayın ve Yayınlar Daire Başkan Vekili Recep Tezgel ile çok sayıda davetlinin izlediği yarışma saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayarak açılış konuşmalarıyla devam etti. ‘Mehmet Toprak Oldu’ oratoryosunun ardından halk oyunları gösterisinin yapıldığı yarışmada Adana’yı Tuğba Çokur, Ağrı’yı Emine Bayram, Balıkesir’i Özlem Ökmen Filiz, Bursa’yı Gülşen Kanyılmaz, Diyarbakır’ı Gülbahar Güngör, Karabük’ü Nilüfer Dereli, Konya’yı Ayşe Doğan, Samsun’u Ümran Ergin ve Sivas’ı Fatma Güzel temsil etti.

Toplam 20 sorunun cevaplandırıldığı Türkiye Finalinde, 17’sine doğru yanıt veren Balıkesirli Özlem Ökmen Filiz, 170 puan topladı. Sunduğu projesi de 61.33 puan alan Filiz, toplam puanının yüzde 75’i, proje puanının da yüzde 25’i alındıktan sonra 142.75 puanla Türkiye’nin en başarılı kadın çiftçisi seçilmeyi başardı.

İkinciliği 128.75 puanla Sivaslı çiftçi Fatma Güzel, üçüncülüğü ise 127 puanla Ağrılı çiftçi Emine Bayram kazandı.

Türkiye Finali sonunda ilk üç dereceye girenler plaketle ödüllendirildi. Türkiye birincisi Özlem Ökmen Filiz’e Vali Vekili Alper Faruk Güngör tarafından ödü olarak 6 bin liralık çek verildi. Ayrıca projesi içinde 50 bin liralık hibe desteği çeki takdim edildi. Türkiye ikincisi Fatma Güzel’e Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer tarafından 5 bin liralık çek ve projesi için de 50 bin liralık hibe desteği çeki verildi. Türkiye üçüncüsü Emine Bayram’a da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayın ve Yayınlar Daire Başkan Vekili Recep Tezgel tarafından 4 bin lira hediye çeki ve projesi için 50 bin liralık hibe desteği çeki verildi.

[Kaynak: Haberler.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir