21. Uluslararası Troya Satranç Turnuvası Başladı

19 Ağustos 2013

17 Ağustos’ta başlayan ve 24 Ağustos’a kadar devam edecek olan 21. Uluslararası Troya Satranç Turnuvası, 6 ayrı ülkeden ve Türkiye’den 36 ilden 486 sporcunun katılımıyla Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşiyor.

1993 yılında Çanakkale Satranç Derneği’nin girişimiyle başlayan ve geleneksel hale gelen Uluslararası Troya Satranç Turnuvası’nın Cumartesi günü yapılan resmi açılışına Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay, Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu, Çanakkale Belediye Başkanı adına Meclis Üyesi Dr. Celal Karakaş ve ÇTSO Başkan Yardımcısı Mert Mildon katıldılar.

Bu yıl ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen çeşitli yaş gruplarından oyuncuların karşılaştığı turnuva, Çanakkale 1915 Satranç Kulübü öncülüğünde Türkiye Satranç Federasyonu, Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Çanakkale Belediyesi’nin katkıları ile düzenleniyor. Turnuvaya, Azerbaycan, Gürcistan, İran, Irak, Almanya, Kırgızistan ve Türkmenistan’dan olmak üzere 6 ülkeden üst düzey satranç oyuncusu da katılıyor.

Turnuva Direktörü ve Satranç Federasyonu eski Çanakkale İl Temsilcisi Turgut Tunca, turnuva sonunda ilk 10 dereceyi alan sporculara toplam 15 bin lira ödül dağıtılacağını, her yaş grubuna ayrı ödüller verileceğini ve ayrıca En İyi Bayan Oyuncu, En Yaşlı Oyuncu ve En Genç Oyuncu gibi çeşitli ödüller de verileceğini söyledi.

Uluslararası Troya Satranç Turnuvası’na en kariyerli oyuncular olarak satranç sporunda alınabilecek en üst derece olan Büyük Usta (GM) ünvanlı Azerbaycan’dan Vugar Rasulov ile Türkmenistan’dan Handszar Odeev katılıyor.

Turnuvaya Büyük Usta’dan sonra gelen Uluslararası Usta (IM) ünvanlı Gürcü sporcular Giga Quparadze, Schota Azaladze ve Bachana Morchiashvili de katılırken, Türkiye’den en kariyerli satranç oyuncusu olarak FIDE Ustası (FM) ünvanlı Ata Seçer katılıyor. Turnuvada ayrıca Türkiye Satranç Milli Takımı’nda yer alan çeşitli yaş gruplarından Avrupa Şampiyonluğu gibi derecelere sahip sporcular da yer alıyor.

Her sporcunun katılacağı 9 karşılaşma sonunda dereceye girenler Cumartesi günü belli olacak ve kapanış töreniyle ödüller dağıtılacak.

21’nci Troya Uluslararası Satranç Festivali’nde ayrıca ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nin eğitim salonlarında hakem ve antrenörlük kursları da düzenlenecek ve katılımcılara belgeleri verilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir