228. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı ÇOMÜ’de Yapıldı

11 Haziran 2015

Çanakkale Zaferinin 100. Yılı dolayısıyla 228. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) ev sahipliğinde Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Üniversitelerarası Kurul Üyeleri, üniversitelerin rektörleri ile üniversite yönetimi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından müzik dinletisine geçildi. Müzik dinletisinin ardından toplantının açılış konuşmaları yapıldı. Açılış konuşmalarını sırasıyla ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Cavit Bircan, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar yaptı.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Çanakkale Zaferinin 100. yılında ÇOMÜ olarak bu değerli topluluğu ağırlamaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduğunu söyleyerek ÇOMÜ’nün kuruluşu, gelişimi hakkında bilgi verdi. Rektör Acer, Türkiye’de üniversite sayısının artmasının üniversiteler arası rekabeti, kaliteyi arttırdığını da kaydetti.

ÇOMÜ’nün gelişimini sürdürdüğünü ve oldukça büyüdüğünü kaydeden Rektör Acer, ÇOMÜ’nün bir üniversitenin sahip olması gereken bütün birimleri bünyesinde barındırır hale geldiğini de ifade etti. Rektör Acer, ÇOMÜ’nün önümüzdeki döneminde kalite odaklı bir yaklaşım izleyeceklerini de belirterek ÇOMÜ’nün bu yönde gelişimini sürdüreceğini kaydetti.

Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Cavit Bircan ise Çanakkale de bulunmaktan dolayı oldukça duygulandığını dile getirerek, Çanakkale Savaşlarının kökleri Bedir’e kadar dayanan bir dik duruşun yansıması olduğunu söyledi. Çanakkale de sen ben ayrımı yapılmadan büyük bir destan yazıldığını ifade eden Bircan, bu durumun birlik ve beraberliğin göstergesi olduğunu belirtti. Bircan, toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese de teşekkür etti.

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale’nin dünyanın en güzel yerlerinden biri olduğunu ifade ederek Çanakkale’nin bereketli topraklara sahip bir şehir olduğunu söyledi. Çanakkale’nin markalar çıkaran, dış göç alan, yoğun ilgi çeken bir şehir olduğunu da belirten Vali Çınar, plansız kentleşmeyi önlemek için üniversite ile işbirliği içerisinde çalışacaklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Cavit Bircan’a ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer tarafından anı plaketi hediye edildi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir