24 Saat Çalışan Çocuk Acil Polikliniği!

29 Ekim 2015

ÇOMÜ Terzioğlu Kampüsü girişindeki yeni binasında hizmet veren ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Poliklinikleri bölge halkının ihtiyaç duyduğu, bebek ve çocuk sağlığı ile ilgili tüm ihtiyaçları karşılamak için donatılmış durumda.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Naci Topaloğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniklerinde verilen hizmetlerle ilgili bilgiler aktarırken polikliniklerin Çanakkale ve bölge halkı için önemine de değindi.

Doç. Dr. Topaloğlu, yeni doğan yoğun bakım ünitesi, 2 genel polikliniği, 1 Çocuk Sağlığı İzlem polikliniğini, 1 Çocuk Kardiyoloji polikliniği ile akademik düzeyde poliklinik hizmeti veren, tam gelişmiş laboratuvarlarıyla bütün kronik hastalıkları takip edebilen ve tanılarını koyabilen bir çocuk hastalıkları bölümü olarak Çanakkale ve bölge halkına tam bir tedavi ve takip desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Her odada banyo ve tuvalet

Doç. Dr. Topaloğlu, 7 öğretim üyesiyle hizmet verdikleri binada 1 ve 2 kişilik odalar olmak üzere 25 yatak kapasitesine sahip olduklarını söyleyerek odaların her birinde banyo ve tuvalet bulunduğunu belirtti. Tecrübeli çocuk asistanlarının görev yaptığı ve 24 saat hizmet veren çocuk acil polikliniğinin Çanakkale için bir avantaj olduğunu söyleyen Topaloğlu “Pratisyen hekimliğin üzerine 3-4 sene çocuk hastalıkları uzmanlığı eğitimi alan doktorlar tarafından acil polikliniğimizde hizmet verilmektedir” dedi.

Donanımlı bir yoğun bakım ünitesi

Çocuk yoğun bakım ünitesi olarak bütün hastalıklara bakabilecek donanıma sahip olduklarını belirten Topaloğlu, ruhsatlandırma işlemi bittikten sonra zehirlenmeler, akrep sokmaları, yılan ısırmaları, durmayan havale nöbetleri ve bilumum kronik hastalıkların bakılabileceği bir yoğun bakım ünitesi olarak hizmet verebileceklerini de dile getirdi.

Yeni doğan yoğun bakım ünitesinin de Marmara Bölgesi’nin en büyük yoğun bakım ünitelerinden birine sahip olduğunu ifade eden Topaloğlu, Çanakkale ve bölgedeki 112 bağlantılı tüm hastaları yeni doğan yoğun bakımında kabul edebildiklerini söyledi.

Tüm tetkiklere sahip laboratuvar ortamı

Verimli bir şekilde çalışabilmenin iyi bir laboratuvar ortamına bağlı olduğunu dile getiren Topaloğlu şunları söyledi:

“Bazı testler ve taramalarda bölgenin referans hastanesiyiz. Bütün metabolik hastalıklar ve çocuk hastalıklarıyla ilgili tarama yapılabilecek detaylı laboratuvar donanımına sahibiz. Çevre hastanelerde dar bir laboratuvar ortamı olmasına rağmen üniversite hastanesi olarak çalışılabilecek bütün tetkiklere sahibiz. Gerektiğinde farklı laboratuvarlarla bağlantıya geçerek istediğimiz bütün tetkikleri yaptırabiliyoruz. Dolayısıyla ileri tanı ve tedavilerin düzenlenebilmesi için üniversitemizde tam donanımlı çalışabilen bir laboratuvarımız var.”

Topaloğlu sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bölümümüz bünyesinde doçentliğini almış ve almak üzere olan hocalarımız var. Bu da çocuk sağlığı ile ilgili her türlü hastalığa en üst düzeyde bakılabileceğini kanıtlamaktadır. 24 saat boyunca acil ünitesi, servis ve yoğun bakım ünitelerinde hoca düzeyinde doğru, kaliteli ve en güncel bilgilerle Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü olarak yeni hastane binasında Çanakkale ve bölge halkına hizmet vermeye hazırız.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir