29 Ekim’de Games of Troy Heyecanı

30 Ekim 2014

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın 100. Yıl için hazırladığı projelerden biri olan Games Of Troy’un tanıtım yarışması 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda yapıldı. Çanakkale Valisi Ahmet Çınar’ın startını verdiği Games of Troy, yarışmacıları zorlayan yağmura rağmen, çekişmeli ve bir o kadar renkli geçti. Vali Ahmet Çınar ile birlikte Belediye Başkan Yardımcısı Celal Karakaş’ın dereceye girenlere ödüllerini verdiği Games of Troy yarışında, yarışmacılar 2.2 kilometrelik zorlu parkurda, zeka, cesaret, dayanıklılık ve beceri gerektiren 24 engeli geçerek, Troya Kalesi adı verilen bitiş noktasına vardılar. Games of Troy’da erkekler kategorisindeki birinciliği Murat Yılmazer alırken, kadınlarda Gül Keval birinci oldu.

Games of Troy yarışını Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Belediye Başkan Yardımcısı Celal Karakaş, Emniyet Müdürü Yılmaz Özden, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Enver Aydın, Kültür Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu ve ev sahibi olarak ÇTSO Başkan Yardımcısı Mert Mildon ile ÇTSO Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldılar.

Games of Troy ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal’ın açılış konuşması ile başladı. ÇTSO’nun “Anadolu’nun Anahtarı Çanakkale” projesi çerçevesinde Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılı için Su Perdesi ile birlikte hazırladığı en iddialı projelerden biri olan Games of Troy’un, Çanakkale’nin simgesi Troya kenti kadar tanınırlık derecesine erişmesini hedeflediklerini ve bu inanç doğrultusunda çalıştıklarını belirten Sema Sandal, “Çanakkale turizmi için yeni bir cazibe noktası yaratacak olan Games of Troy’un sadece ulusal değil uluslararası ölçekte bir Çanakkale markası haline gelerek, Çanakkale turizmine yeni katma değerler sağlamasını hedefliyoruz” diye konuştu.

ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal, bu yarışın 100. Yıl nedeniyle 2015 Nisan ayında yapılacak uluslararası Games of Troy yarışı için tanıtım etkinliği niteliğinde olduğunu ifade etti. Games of Troy hakkında bilgi veren Sema Sandal, Çanakkale Ruhu ve TroyaEfsanesi’nin bu parkurda birleştiğini belirterek, “Yarış parkurunda, zorlu tırmanma engelleri, yüksek duvarlar, ağlı rampalar, dar tüneller, tahterevalli, denge ve Tarzan engelleri, Truva Atı ve Apollon Tapınağı geçişi gibi birbirinden görkemli ancak bir o kadar da zorlu engeller yer alıyor. ÇOMÜ Teknopark ÇTSO Ar-Ge Merkezi önünden başlayan yarış parkurunda, yarışmacılar 2.2 kilometrenin ardından Troya Kalesi’ne ulaşarak zaferlerini ilan edecekler. 70 bin metrekare alandaki Games of Troy Parkurunda, 24 zorlu engel yer alıyor” dedi.

Açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Çanakkale Valisi Ahmet Çınar’ın, “Yarış başlasın” komutu ile Games of Troy’un startı verildi. Yağmur altında daha da zorlaşan parkurda sporcular yarışa başladı. Protokol ve yarışı izleyenler, ÇTSO Ar-Ge Merkezi’nden, yarışmanın sonlanacağı Troya Kalesi’nin bulunduğu panoramik alana geçerek, yarışı izlediler.

Zorlu yarışı ilk olarak 17 dakika 4 saniyelik derecesi ile Murat Yılmazer tamamladı. İkinci 18.48’lik derecesi ile Ferit Öztürk ve üçüncü de 20.47’lik derecesi ile Bayram Karakoca oldu. Kadınlarda birinciliği 22.47’lik derecesi ile Gül Keval alırken, Sedef Akacak 24.18 ile ikinci ve Aysu Serbest de 31.31 ile üçüncü oldular.

Yarışmanın erkekler birincisi Murat Yılmazer, yağmurun parkurunu iki kat zorlaştırdığını Games of Troy’dan büyük keyif aldığını belirterek, “Ancak yine de çok eğlendim. Özellikle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda birinci olduğumdan dolayı çok mutluyum” dedi. Kadınlar birincisi Gül Keval de, çok renkli ve çok iyi hazırlanmış Games of Troy’da yarışmanın çok renkli olduğunu belirterek, “Çok zorlu bir parkurdu. Beni çok zorladı ama zorlaması çok hoşuma gitti. Engeller çok iyi düşünülüp, konulmuş. Bir daha olsa yine yarışırım” diye konuştu. Yarış boyunca hazır olan AKUT ve UMKE ekipleri ilk yardım ve hakemlik konularında destek verdiler.

Vali Ahmet Çınar, ilk üçe girerek kürsüye çıkan bayan yarışmacıları tebrik ederek, kupa ve ödüllerini verirken, Belediye Başkan Yardımcısı Celal Karakaş da ilk üçe giren erkek yarışmacıların ödüllerini verdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir