3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinliklerle Kutlandı

03 Aralık 2012

3 Aralık Dünya Engelliler günü Çanakkale’de etkinliklerle kutlandı. Bu yılki etkinliklerde derneklerin tek çatı altında toplanamaması gözlerden kaçmadı.

3 Aralık Dünya Engelliler günü Çanakkale’de engelli derneklerinin tek bir çatı altında toplanmayarak ayrı ayrı programlar düzenlemesi nedeniyle buruk kutlandı. Türkiye Sakatlar Derneği Çanakkale Şubesi, Türkiye Altı Nokta Körler Derneği Çanakkale Şubesi, Çanakkale İşitme Engelliler Spor Kulübü ve Zihinsel Engelliler Derneği’nden oluşan birinci grup sabah Atatürk Anıtına çelenk sundu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İşitme Engelliler Dernek Başkanı Ahmet Kavak engelliler için yapılan çalışmalara teşekkür ettiklerini belirterek; “Sorunlar ve engeller tamamen kalkmış değil. Daha önceki yıllara nazaran bu yıl çok yol kat ettiğimizi düşünüyoruz. Artık engelsiz Çanakkale için başlangıcı yapmak istiyoruz. Bedensel engelli bir vatandaş artık çok rahat bir şekilde gezip dolaşabiliyor” dedi. Düzenlenen törene CHP Milletvekili Serdar Soydan, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, MHP Merkez İlçe Başkanı İbrahim Tayfun Uğur, Ak Parti İl yönetim kurulu üyeleri ve engelliler katıldı. Heyet buradaki törenin ardından Vali Güngör Azim Tuna’yı makamında ziyaret ederek hafta ile ilgili bilgi verdiler.

7 dernekten alternatif program
3 Aralık Dünya Engelliler günü kapsamında Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şubesi, Çanakkale Engelliler Spor Kulübü, Çanakkale Bedensel Engelliler Derneği Gençlik Spor Kulübü, Çanakkale Otizmle Mücadele Derneği, Çanakkale Boğazgücü Engelliler Spor Kulübü, Türkiye Görme Engelliler Derneği Gençlik ve Spor Kulübü ve Çanakkale Kıvılcım Rehabilitasyon Merkezi Spor Kulübü bir araya gelerek Cumhuriyet Meydanında bir araya geldi. Buradaki tören ise Atatürk Anıtına çelenk sunulması ve Saygı Duruşu ile İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Burada bir konuşma yapan Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şube Başkanı İbrahim Baddal ilde tüm engelli derneklerinin birleşmesinden yana olduklarını belirterek; “Bu konu ile ilgili olarak Kent Konseyi Engelliler Meclisi”nde bir gelen kurul yapıldı. Tüm engelli derneklerinin ve kurum temsilcilerinin katıldıkları bu genel kurula Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şubesi, Çanakkale Engelliler Spor Kulübü, Çanakkale Bedensel Engelliler Derneği, Çanakkale Otizmle Mücadele Derneği, Çanakkale Boğaz Gücü Engelliler Spor Kulübü olarak yazılı önerge verdik ve tüm derneklerin bir çatı altında birleşmelerini talep ettik. Bu talebimize o gün karşı gelen dernekler bu günde ayrı bir program yaparak ilimizdeki engelli hareketini bölmeye çalışmaktadırlar. Bu küçük olsun benim olsun mantığı ile hareket eden derneklerin üyelerine sesleniyoruz. Amacımız engelliye hizmet etmek ise biz birleşmeye hazırız,ayrımcılık yapan engelli hareketini bölen başkanlarınıza yaptıklarının yanlış olduğunu gösteriniz” dedi. Heyet etkinlik programı dahilinde Vali Güngör Azim Tuna’yı makamında ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir