“3 Yıl İçinde Çanakkale’ye 58 Milyon Liralık Yatırım Kazandırdık”

16 Aralık 2014

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Ümit Ortan, Çanakkale’ye 3 yılda 58 milyon liralık yatırım kazandırdıklarını belirterek Çanakkalelileri yatırım yapmaya çağırdı.

Yeni bir başvuru kabul dönemine girdiklerini söyleyen Ortan, “Geçtiğimiz 3 yıl içinde Çanakkale’ye 58 milyon liralık yatırım kazandırdık. Bu yatırımların arasında kesimhane, tavuk çiftliği, keçi çiftliği, soğuk hava deposu, mandıra, otel, zeytinyağı tesisi ve daha birçok proje yer alıyor. Bugün bir yandan yeni çağrı döneminde proje sunacak vatandaşlarımızla ilgilenirken, diğer yandan da daha önce onayladığımız projelerin yatırım faaliyetlerini izliyoruz. Onaylanan 200’e yakın projenin, bir kısmında yatırımlar tamamlanarak proje sahipleri hibe desteklerini aldılar. Bazı projeler ise inşa aşamasında. İnşallah bu inşaatlar bittikten sonra, bu proje sahiplerine de %50 hibe ödemelerini gerçekleştireceğiz.” dedi.

Çanakkale’nin hemen her ilçesinde inşaatı devam eden TKDK destekli projelerinin olduğunu söyleyen Ortan, Merkez, Biga, Ezine, Eceabat, Gökçeada, Ayvacık’ta otelden zeytinyağı tesisine kadar birçok konuda yatırımı devam eden projelerinin olduğunu ifade etti. Projelerin tamamlanmasının Çanakkale’nin istihdamına, ekonomisine önemli katkılar sunacağını belirtti.

%50 Hibeler için 13. Başvuru Dönemi yaklaşıyor.
İl Koordinatörü Ümit Ortan 13. Başvuru Çağrı Dönemiyle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu:

“12 Ocak-10 Şubat tarihleri arasında proje kabul edeceğiz. Bu dönemde kabul edeceğimiz projelerin konusu; mandıralar, süt toplama merkezleri, et işleme tesisleri, meyve-sebze soğuk hava depoları, su ürünleri işleme tesisleri, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, yöresel ürünler, konaklama ve yeme içme tesisleri ile kültür balıkçılığı tesisleri olacak. Tam ve eksiksiz hazırlanmış projelere %50 hibe desteği vereceğiz. Kurumumuza sunulan projelerde tüm alımlar KDV’den muaf olduğu için vereceğimiz destek her hâlükârda %50’nin üzerine çıkıyor. Bu da yatırımcılar için çok büyük avantaj.
TKDK eliyle geçtiğimiz 3 yıla yakın sürede Hükümetimizin ve özel olarak Tarım Bakanımızın çok önemli destekleriyle Çanakkale’ye büyük yatırımlar kazandırdık. Bundan sonraki dönemde de 2023 vizyonuyla kırsal alanlarımızın sürdürülebilir refahını sağlamak için önemli yatırımlara imza atacağız. Ancak kısa vadedeki öncelikli hedefimiz 2015 yılında başarılarımızı perçinlemek. Bildiğiniz üzere 2015 yılı, Çanakkalemiz için tarihi ve manevi bir öneme sahip. Savaşların 100. yıl dönümüyle ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın önemli adımları var. Ayrıca hem Dışişleri Bakanlığımızın, hem de Valiliğimizin mühim hazırlıkları var. Biz de TKDK olarak Çanakkale Savaşlarının 100. Yıl dönümünde bu topraklara önemli destekler vermek istiyoruz. 13.Çağrı döneminde tüm yatırımcıları Çanakkale’de yatırım yapmaya davet ediyoruz. Bu dönemde kabul edeceğimiz projeler inşallah 2015 yılında, savaşların 100. yıl dönümünde hayata geçecek. İşte biz bu projeleri önemli devlet büyüklerimizin katılımlarıyla, toplu açılış törenleri tertip ederek Türkiye’nin Türkiye’si Çanakkale’nin ruhuna yakışır şekilde hizmete açmak istiyoruz.”

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir