Çanakkale’de 30 Ağustos Zafer Bayramı Törenleri

30 Ağustos 2011

Ramazan Bayramı ile aynı güne denk gelen 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 89. yıldönümü, bütün Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de coşkuyla kutlandı.

Sivilleşme kapsamında bu yıl ilk kez törenlerde Boğaz ve Garnizon Komutanı’nın yerine Çanakkale Valisi kutlamaları kabul etti. Tören, sabah saatlerinde Vali Güngör Azim Tuna, Belediye Başkan Vekili Muharrem Erkek ve Boğaz Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan’ın Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koymalarıyla başladı. Ardından İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayrak çekildi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından bir ilk gerçekleşti ve her yıl Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan makamında tebrikleri kabul ederken bu yıl sivilleşme kapsamında Çanakkale Valisi Çimenlik Kalesi’nde tebrikleri kabul etti. İkinci tören yine Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Günün anlam ve önemi ile ilgili yapılan konuşmaların ardından resmi geçit yapıldı. Ramazan bayramı sebebiyle törene az sayıda vatandaş katılırken, sıcak hava vatandaşlara zaman zaman zor anlar yaşattı.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ÇAN?DA DA TÖRENLE KUTLANDI
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü, Çan’da düzenlenen törenle kutlandı.

Atatürk Şehir Meydanı’ndaki tören, Atatürk Anıtı?na çelenklerin konulmasıyla başladı. Törenlerde daha sonra, saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Törende, Çan Garnizon Komutanı ve İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı N. Sercan Cambaz günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Cambaz, konuşmasında “Bu zafer, Ulu Önder Atatürk’ün liderliğinde çelikleşmiş bir milli birlik ve beraberlik ruhu içersinde, dünyanın en güçlü ordularına karşı elde edilen, hürriyet ve bağımsızlık aşkıyla yanan bir milletin sarsılmaz azim ve inancının zaferidir” diye konuştu.

Garnizon Komutanı Cambaz, törenin ardından Çan Askerlik Şubesi?nde Askerlik Şubesi Başkanı Personel Üsteğmen İsmail Can ile birlikte tebrikleri kabul etti.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü törenlerine Çan Kaymakamı Hasan Gözen, Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, ilçede görev yapan daire müdürleri, siyasi parti başkan ve yöneticileri ile oda başkan ve yöneticileri katıldı.

GELİBOLU’DA 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ÇOŞKUSU
Tüm yurtta olduğu gibi Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde de 30 Ağustos Zafer Bayramı yapılan törenlerle coşku içinde kutlandı.

Zafer Bayramının 89. yıldönümü törenleri 2. Kolordu Komutanlığı önündeki Atatürk Anıtına çelenklerin konulması ile başladı. Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Raif Akbaş, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, kamu ve kurum ile derneklerin çelenklerinin sunulması ve ardından saygı duruşu ile İstiklal Marşı’nın okunmasıyla buradaki tören sona erdi. Törenlerin ikinci kutlama bölümü ise 26 Kasım Caddesinde yapıldı. Buradaki tören protokol tarafından vatandaşların ve törene katılanların bayramlarının kutlanması ile başladı. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı?nın okunmasından sonra Piyade Yarbay Hasan Turgut, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Turgut konuşmasında, ?Bugün yüce Türk ulusu ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusunun, ebedi başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde el, ele omuz omuza vererek kazandığı destansı bir zaferin 89. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve heyecanı içerisindeyiz” dedi.

Bu konuşmanın ardından 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ferhat Özgen nezaretinde askeri birliklerin ve araçların geçisi ile törenler sona erdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir