39 Yaşındaki Simit Ustası Organları ile 7 Kişiye Hayat Verecek

29 Eylül 2011

Çanakkale’nin Çan ilçesinde, motosiklet kazası sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 39 yaşındaki simit ustasının organları 7 kişiye hayat verecek.

39 yaşındaki simit ustası Nedim Güner’in geçirdiği motosiklet kazası sonucu ağır yaralı olarak ambulansla Çanakkale Devlet Hastanesi’ne getirildiğini belirten Organ Bağışı Çanakkale İl Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, “3 günden bu yana hastanemizin reanimasyon ünitesinde tedavi altına alınan hastamızın beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine, durumu ailesine bildirdik. Eşi Hayriye, çocukları Ufuk ve Sema ile kardeşi Bülent Güner organları bağışlama kararı aldılar. Aile aldığı kararda bütün organları bağışlayacaklarını bize bildirdiler. Bunun ardından bizlerde organ nakli koordinasyon bölge merkezleri ile temasa geçtik. Beyin ölümü gerçekleşen Nedim Güner’in organlarıyla 7 kişi yeniden hayata tutunacak. Şuan ekipler organların uyum sağlayacağı kişileri belirliyorlar. Bu sağlanır sağlanmaz gece geç saatlerde nakil işlemleri başlayacak” dedi.

Dr. Azem Ülkü organ bağışının önemine de değinerek, “Organ bağışı sağlığına kavuşmak isteyenler için çok iyi bir tedavi yöntemi. Öldükten sonra insanların başkalarına yardım etmesi kadar bir ulvi ve kutsal bir şey olacağını düşünmüyorum. Düşünün ki vefat eden birinin organları ile 5-6, hatta bazen 7 kişi sağlığına kavuşuyor. Sağlığına kavuşanlar da ömür boyu organ bağışı yapan kişiye ve aileye minnet duygularını iletiyor. Tıbbi tedavileri çok daha farklı oluyor. Özellikle kalp hastalarının nakilden başka hiçbir çareleri yok. Herkesin organ bağışı konusuna önem vermesi lazım” dedi.

EŞİNİN ORGANLARINI BAĞIŞLADI
Öte yandan, çocuklarıyla birlikte ortak karar alarak eşinin organlarını bağışlama kararı alan Hayriye Güner ise, eşinin organlarla 6-7 kişiye hayat verecek olmasına sevindiğini söyledi. Hayrine Güner, herkesin organ bağışı konusuna önem vermesini de isteyerek, “Kimin ne zaman ne olacağı belli değil” şeklinde konuştu. Bu arada beyin ölümü gerçekleşen Nemim Güner’in bacanağı Ahmet Uzan ve eşi Emine Uzan da yıllar önce 5 yaşlarında bir çocuklarının öldüğünü belirterek, “O zamanlar böyle organ bağışı konusu yoktu. Eğer o yıllarda böyle bir şey olsaydı bizde oğlumuzun organlarını bağışlardık” dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir