4. Çanakkale Yemek Kültürü Festivali Gerçekleştirildi

24 Haziran 2013

Bu yıl 4’ncüsü gerçekleştirilen ‘Çanakkale Yemek Kültürü Festivali’ 21-23 Haziran tarihlerinde Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı, Human 17 Derneği, Çanakkale Profesyonel Ahçılar Derneği ile Çanakkale Kent Konseyi’nin kolaylaştırıcılığında gerçekleştirildi.

21 Haziran Cuma günü Yalı Hanında gerçekleştirilen açılış kokteyliyle başlayan festival, 22 Haziran Cumartesi günü Halk Bahçesinde gerçekleştirilen “Yerel Yemekler ve Akdeniz Gastronomisi” konulu panel ile devam etti.

Festivalin en can alıcı etkinliği olan ve yöresel lezzetlerin yarıştığı yemek yarışması 23 Haziran Pazar günü Halk Bahçesinde kentlilerle buluştu. Pomak kültür derneklerinin katkılarıyla renk ve lezzet kazanan etkinlikte özel Pomak yemeklerinden profesyonel aşçılar tarafından hazırlanan yöresel ve dünya mutfaklarına ait lezzetler sunulurken, katılımcılar tarafından hazırlanan birbirinden güzel yemekler yarıştı. Bulgaristan’dan gelen Pomakların yöresel kıyafet, müzik ve danslarıyla etkinlik renklendi. 3 dalda yapılan ve 37 kentlinin yarıştığı yarışmada “Et Yemekleri” dalında birincilik ödülünü Süreyya Ordu içli köfteyle, “Zeytinyağlılar” dalında birincilik ödülünü Birsen Akçay sebzeli enginarla ve “Tatlılar” dalında birincilik ödülünü Ayten Eren ev baklavasıyla kazandı.

Festivale renk katan diğer bir ayrıntıysa Çanakkale Profesyonel Ahçılar Derneği tarafından Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı Başkanı Muzaffer Bayraktar ve Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz’a verilen fahri aşçılık unvan madalyaları oldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir