400 Yıllık Dibek Taşı Görenleri Şaşırtıyor

05 Ekim 2011

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Pekmezli Köyünde bulunan ve kullanılmayarak yol kenarına konulan 400 yıllık olduğu tahmin edilen dibek taşı görenleri şaşırtıyor.

Tarihe meydan okuyan ve mermerden yapılan dibek taşının 400 yıllık olduğunu ve zamanında içinde kırmızı biber, bulgur ve buğday gibi besinlerin dövüldüğünü söyleyen köylüler “Yunanlılardan kaldığını bildiğimiz bu mermer dibek taşının içinde 1970’li yıllara kadar bulgur ve buğday gibi besinlerin dövüldüğünü hatırlıyoruz. Tabi teknolojinin ilerlemesiyle dibek taşına gerek kalmadı ve o yıllardan günümüze kadar onu sakladık. Yeni nesil dibek taşı nedir bilmiyor. Köyümüzün bir simgesi olarak tarihe meydan okumaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

Köylüler Yunanistan ve diğer ülkelerden araştırmacıların gelerek dibek taşı üzerinde bulunan yazıları okuyarak, mermeri incelediklerini de belirterek, “Bu yazıların Türkçesini bize söylemediler. Burada ne yazıyor bizlerde merak ediyoruz. Bu konuda üniversitemiz bizlere yardımcı olursa seviniriz” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir