46. Troia Festivali Afiş Yarışması Sonuçlandı

16 Haziran 2009

46. Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışması sonuçlandı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Kılıç, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Didem Çatal, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Balcı, Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Bülent Bingöl, Troia Tübingen Vakfı Başkanı Enver Yılmaz, Çanakkale Belediyesi Başkan Yardımcısı Serap Handan Özyayla ve Sanat Danışmanı Eyüp Görgüler?in jüri üyeliği yaptığı yarışma değerlendirme si gerçekleştirildi. Yarışmaya 59 afiş tasarımı katıldı.

Değerlendirme sonucunda 46. Troia Festivali afişi; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü?nden bu yıl mezun olan Mustafa Ödkem?in tasarımı oldu.

Mansiyon ödüllerini ise; Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Kazım İşgüven, Anadolu Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü Öğrencisi Merve Şenoymak ve Maltepe Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü mezunu Barbaros Açıksöz’ün tasarımları aldı.

Güncelleme: Sayın okurumuzun hatırlatması üzerine üç tasarım daha habere sonradan eklenmiştir. Teşekkürler.

Kazım İşgüven’in Eseri

Merve Şenoymak’ın Eseri

Barbaros Açıksöz’ün Eseri

[Haber ve Fotoğraf Kaynağı: Çanakkale Belediyesi]

Yorumlar...
 • Darth Wader
  26/05/2010 21:29

  1. ve 2. seçilen anlamlı ve güzel olmuş.3 güzel ama konuya hakim değil.Ayrıca arkadaşlar ilk iki çalışmaya kötü yorum yapanları da Çanakkale ve tasarım hakkında bir şey bilmedikleri kanaatine vardım.

 • oktay
  24/08/2009 23:21

  mehmet arkadaşıma ''son olarak şunu söylemek istiyorum. 59 çalışmayı web sayfasına koymak hiçte zor bir iş değil. jüri kafalardaki soru işaretlerini kaldırmak istiyorsa bu çalışmaları yayınlasın.'' sözlerinden dolayı katılıorum.

 • mehmet
  21/08/2009 10:46

  merhaba. seçilen afişler hakkında pekte iyi yorumlar yapılmamış. açıkcası bende beğenmedim. böyle bir yarışmaya katılımın bu kadar az olmasının nedenleri yarışmayı organize edenler tarafından büşünülmeli. onur arkadaşımız sadelikten bahsetmiş. evet bende tasarımda sadelikten yanayım. ancak tasarımda en önemli unsurlardan bir fikirdir. çalışma iyi bir fikre sahip değil mesajı iyi yansıtmıyor. buna birde kompozisyonda yapılan hatalar eklenince ortaya insanları tatmin etmeyen bir görüntü çıkmış. her afiş için ayrı ayrı yazmayacağım. son olarak şunu söylemek istiyorum. 59 çalışmayı web sayfasına koymak hiçte zor bir iş değil. jüri kafalardaki soru işaretlerini kaldırmak istiyorsa bu çalışmaları yayınlasın.

 • oktay
  19/08/2009 20:25

  bence secılen guzel

 • Hulya Sen
  13/08/2009 21:50

  bu tasarımların seçilmesinde kişisel beğeniler ön planda değil. bunları seçenler sanatsal açıdan değerli olarak gördükleri çalışmaları seçmişlerdir. bunu herkesin anlaması ve herkesin beğenmesi gerekmez, çünkü sizler bu posterlere kişisel açıdan yorum yapıyorsunuz. siz bir poster hakkında yorum yapıp "beğenmedim" derseniz sadece o posteri satın almazsınız o kadar. ama bu insanlar posterleri beğendiklerinde onları eve götürmek için seçmiyorlar. bu yüzden başkalarının beğenip beğenmemesi önemli değil. tasarımlara sübjektif yorumlar yapıp anlamayı reddedeceğinize, bence bu tasarımların neden kazandığını bulun ve neden sanat anlayışınızın bu görüşle uyuşmadığını anlayıp kendinizi daha çok geliştirmeye ve bu seviyeye yükseltmeye bakın.

 • onur
  13/08/2009 21:09

  bence guzel 1.secılen afıs su yorumlara bkıorum pes cidden... hıcmı hayatınızda sadelık kavramı yalın anlatım tarzı yoktur..Biliyorum aklınızdakı afısı cıvıl cıvıl olsun börtıu bocek olsun vs.. adı ustunde beyler bayanlar TASARIM bu saygı duyun bırazda.. Madem cok iyi elestırıyorsunuz bı dahakı seney buyrun siz katılın gorleım marıfetlerınızı! İllakı Troia fest oldugu ıcın kus guvercın yada sanatsal kalıntımı kullanılmak zorunda afıste canak çömlekmi kullanmak lazım? Yapmayın Allah askına! bende elestırıorum ! 2. olan afis resmen roma ımparatorlugunu sımgelıo yokmu buna cevabı olan? 3. sırdakı sırf lekeyle anlatmaya calısmıs ne tesadufturkı oda canak çömlek kullanmamıs avustralya kıtası olusturmus... 3. gecen yıllarda oldugu gıbı barıs kulturumuz olsun neymı sefendım barısın sımgesı guvercınmı posta guvercınımı? doymadınızmı her yıl guvercın gormekten? at fıguru gormekten? AZ LAAFFFF COOOOK İŞŞŞ!

 • emre taş
  23/07/2009 19:48

  bencede bir kıyak olabilir, göze hitap eden hiç birşey yok ortada , çok iyi grafik tasarlayan milyonlarca Adobe Sertifikalı kişiler var, Bence böyle ciddi bir platformun afişini profesyonel tasarımcılara bırakmalılar ki , göze , hitaba ve festivale yakışan bir afiş olsun.

 • basak
  19/07/2009 20:02

  ne yazıkki bende hiç etkilenmedim,ne görsel ne de fikri açıdan özelliği yok,sanırım bir kıyak geçme durumu olmuş...

 • Erkal
  28/06/2009 21:46

  1.işin niye birinci oldugunu anlamak zor :S 2 ve 4 cok daha ii gorunuyo ki keske butun işleri gorebilme ve degerlendirme şansımız olsaydı...

 • nadir
  22/06/2009 19:04

  ben bu sonuca tahmin edemiyorum.diger 59 afiside siteye koyup görme sansimiz olsa keske

 • aşkın
  22/06/2009 13:36

  Diğer Afişleride sitenizde görme şansınını tanırsanız insanlara, sanırım güvenilir bir değerlendirme yapıldığı konusunda içlerinde bi şüpheye yer bırakmamış olursunuz.. Aksi takdirde değerlendirme sonucu tatmin edici değil diye düşünüyorum...

 • kadir
  21/06/2009 23:34

  2.guzel ama digerleri cok kotu nasıl neye gore seciyorlar anlamadım

 • özcan
  17/06/2009 20:27

  Geçen senelerde seçilen afişlerin yanında bu afiş çok sönük kalıyor bence. 59 tane çalışmanın yanında en güzel afişin bu olduğuna inanmak bile istemiyorum. Görünce helal olsun diyebiliceğimiz bi çalışma olmasını isterdim.

 • İlay
  16/06/2009 19:55

  Sona kalan dördü kötü, dördünün en kötüsü de birinci seçilen afiş. Sondan birinci olan bu herhalde.

 • Cansu
  16/06/2009 19:46

  Kazanan afiş çok kötü. Çok daha iyi işler beklerdim, berbat resmen bu. Yollanan birkaç afişi biliyorum bundan çok daha iyileri vardı... Beğenmedim açıkçası.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir