47. Uluslararası Troia Festivali Başladı

09 Ağustos 2010

47. Uluslararası Troia Festivali, düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı.

“Barış kültürümüz olsun” sloganının ana tema olarak işlendiği 47. Uluslararası Troia Festivali, belediye binası önünden başlayan kortej yürüyüşü ile start aldı. Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda katılımcının iştirak ettiği yürüyüşe Çanakkale Belediye Başkan Vekili Muharrem Erkek de katıldı. Korteje katılan ekipler, kendi ülkelerinin geleneksel gösterilerini sunarken, Çanakkaleliler de yol kenarlarından ekiplere alkışlarla destek verdi. Belediye önünden başlayarak Demircioğlu, Çarşı ve İnönü Caddesi izlenerek kordon boyu üzerinden devam eden yürüyüş, Çağlar Kaynak Basket sahası önünde sona erdi. Çanakkalelilerin de beğeni ile takip ettiği kortej yürüyüşünde çocuklar da hoş anlar yaşarken, folklor ekipleri de gösteri sundu.

Öte yandan festivalin resmi açılışı ise 10 Ağustos Salı günü Troia Antik kentinde yapılacak. Bu yılki Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü ise ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’a verilecek. Festival etkinlikleri kapsamında Polonya, Bulgaristan, Letonya, Edirne ve Gaziantep folklor ekipleri şehir merkezindeki değişik noktalarda gösteriler yapacak. Bunun dışında 11 Ağustos Çarşamba günü Cumhuriyet meydanında ?Buziki Orhan?, 12 Ağustos Perşembe günü Çimenlik Kalesi’nde Antalya Medeniyetler Korosu ve 13 Ağustos Cuma günü de Cumhuriyet meydanında Işın Karaca konseri düzenlenecek.

47. ULUSLARARASI TROİA FESTİVALİ’NİN RESMİ AÇILIŞI YAPILDI

47. Uluslararası Troia Festivali’nin resmi açılışı, Troia Antik Kenti’nde düzenlenen törenle yapıldı. Bu yılki “Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü”, ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’a verildi.

Törende bir konuşma yapan Troia Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Rüstem Arslan, sağlık sebeplerinden dolayı etkinliğe katılamayan kazı heyeti başkanı Prof. Dr. Ernst Pernicka’nın mesajını iletti. Rüstem Arslan, Troia Antik Kenti’nde gerçekleştirilen kazılar hakkında bilgi vererek antik kentle Troia Festivali’nin birbiriyle kaynaştığını ve Troia Müzesi’nin en kısa sürede kurulması için gerekli çalışmaların hızlandırılması gerektiğini belirtti.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise Troia Festivali’nin 47’ncisini kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Festivalimizi her yıl yeni bir coşku ve heyecanla, kentimizin sosyal ve kültürel gelişimini, moral seviyesini arttırma düşüncesiyle, öznesine hep barışı koyarak sürdürüyoruz. Dilerdim ki, bu açılış konuşmasında ülkemizde ve dünyada yaşanan çatışmalarda yitirilen canlardan, ağlayan çocuklardan hiç bahsetmeyelim. Dilerdim ki, hep dillendirdiğimiz, hep özlediğimiz, hep hayal ettiğimiz barış sağlanmış ve barışın coşkusu bu gecemize renk katmış olsun. Ama yine olmadı. Bu yıl da barışın kentinden yine savaşı lanetleyip yorulmadan, usanmadan yine barışı çağıracağız” dedi.

Başkan Gökhan, 7 yıldan bu yana geleneksel hale getirdikleri “Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü”nün bu yıl sekizincisini ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’a vereceklerini de belirterek, “Ödülün sekizincisini son yıllarda sineme dünyasında gerçekleştirdiği başarılı çalışmaları ve son olarak Cannes Film Festivali’nde “Üç Maymun” filmiyle aldığı en iyi yönetmen ödülü ile göğsümüzü kabartan, hemşehrimiz olmasıyla övündüğümüz, gurur duyduğumuz sinema yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’a vermekten onur duyuyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından bu yılki “Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü”, törenle ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’a verildi. Ceylan, törende yaptığı konuşmada doğup büyüdüğü topraklarda böyle bir ödülü almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu ödülü burada almanın benim açımdan çok özel bir anlamı var. Benim çocukluğum Yenice’de geçti. Babam tutkulu bir tarih meraklısıydı. İlyada’yı defalarca okumuştu. Bizi sürekli Troia’ya getirirdi. Çocukluğumdan beri buraya sürekli gelirim. Bize buranın hikayelerini sürekli anlatırdı. Ondan çok şey dinledim. Şiliman’ın hikayesi beni çok etkiledi. Bir hayale inanarak hayalin peşinden koşmak gibi bir şey bu. Belki sinema yapmak da böyle bir şey. Bir hayalin peşine düşüyorsunuz ve o hayalin peşinde gerçeği arıyorsunuz. Belki sinema yapmanın nedenleri burada yatıyordur. Sanata olan ilgimiz belki buralarda başladı diye düşünüyorum. Bu ödülü Troia ile benim aramda çok özel bağlar kurulmasını sağlayan babam için alıyorum” dedi.

Tören 47. Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışması ödüllerinin verilmesinin ardından İstanbul Arp Sanatı Derneği dinletisi ile sona erdi. Törene Çanakkale Valisi AbdülKadir Atalık, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Alaeddin Sevim, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Nuri Ceylan’ın eşi Ebru ve oğlu Ayaz ile çok sayıda konuk ve vatandaşlar katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir