48. Uluslararası Troia Festivali Başladı

09 Ağustos 2011

“Barış kültürümüz olsun” sloganının ana tema olarak işlendiği 48. Uluslararası Troia Festivali, düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı.

Belediye binası önünden başlayan kortej yürüyüşü ile start aldı. Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda katılımcının iştirak ettiği yürüyüşe Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, belde belediye başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Korteje katılan ekipler, kendi ülkelerinin geleneksel gösterilerini sunarken, Çanakkaleliler de yol kenarlarından ekiplere alkışlarla destek verdi. Belediye önünden başlayarak Demircioğlu, İnönü ve Çarşı Caddesi izlenerek kordon boyu üzerinden devam eden yürüyüş, Çağlar Kaynak Basket sahası önünde sona erdi. Çanakkalelilerin de beğeni ile takip ettiği kortej yürüyüşünde çocuklar da hoş anlar yaşarken Polonya, Yunanistan, Meksika, Rusya ve Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekipleri kordonda Çağlar Kaynak Basket sahasında gösteri düzenledi.

FESTİVALİN RESMİ AÇILIŞI 10 AĞUSTOS’TA TROİA ANTİK KENTİNDE YAPILACAK
Festivalin resmi açılışı ise 10 Ağustos 2011 Çarşamba günü saat 21.30’da Troia Ören Yeri’nde yapılacak. Resmi açılış töreni konuşmaların yapılması, Troia Festivali Afiş Yarışması’nda dereceye girenleri ödüllerinin verilmesi ile devam edecek. Ayrıca festival kapsamında her yıl verilen Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü, “Troyalı Kadınlar” adlı oyunu ile sanata ve barışa yaptığı katkılardan dolayı tiyatro sanatçısı Ayla Algan’a verilecek. Aynı gün saat 19.00’da da Halk Bahçesi’nde “Kaz Dağı, Çanakkale Yöresi ve Çevre” konulu bir panel düzenlenecek. 13 Ağustos tarihine kadar devam eden festival kapsamında halk oyunları, tiyatro ve sokak müzisyenlerinin gösterileri, sihirbazlar, jonglörler, pandomim etkinlikleri yapılacak. Festivalde 12 Ağustos 2011 akşamı Emre Aydın, 13 Ağustos 2011 akşamı ise Zülfü Livaneli konser verecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir