48. Uluslararası Troia Festivali Program Tanıtımı Gerçekleştirildi

01 Ağustos 2011

09-13 Ağustos 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 48. Uluslararası Troia Festivali programı geçtiğimiz gün Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından Lodos’ta düzenlenen Basın Toplantısı ile kamuoyuna açıklandı.

Son dönemlerde kamuoyunda önemli yer tutan çevre konularına bir kez daha dikkat çekmek amacıyla festivalin konseptini şekillendirdiklerini belirten Başkan Gökhan, “Kaz Dağlarındaki altın arama çalışmalarına karşı yoğun çaba içerisindeyiz. Festival dolayısıyla da bu mücadelemize bir sembol katmak amacıyla yola çıkarak çevre vurgusu yaptık. “Barış Kültürümüz Olsun” sloganına “Havada Siyanür Kokusu” ve “İzin Verme Doğa İle Barış” sloganlarını da ekledik. Ayrıca Kaz Dağlarının yeşilini simgeleyen Kazdağı Köknarı yaprağını da festivalle bütünleştirdik.” dedi. Bu doğrultuda festival programının yer aldığı broşürleri tamamen geri dönüşümden elde edilen malzemeler kullanılarak bastırdıklarını dile getiren Gökhan, naylon poşet kullanımını engellemek için de festival programlarının yer aldığı broşürleri birer file içinde kentliye dağıtacağız” diye konuştu.

HOMEROS ÖDÜLÜ ALGAN’A…
Başkan GÖKHAN ayrıca Festival kapsamında her yıl verilen Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü’nün, “Troyalı Kadınlar” adlı oyunu ile sanata ve barışa yaptığı katkılardan dolayı tiyatro sanatçısı Ayla Algan’a verileceğini ve oyunun 11 Ağustos akşamı Amfi Tiyatroda sahneleneceğini belirtti.

FESTİVAL RENKLİ ETKİNLİKLERE SAHNE OLACAK…
Festival programının her yıl olduğu gibi bu yıl da renkli etkinliklere sahne olacağını vurgulayan Gökhan; Festivalin 9 Ağustos akşamı kortej yürüyüşü ile başlayacağını ve kentin çeşitli noktalarında farklı etkinliklerle kutlanarak 13 Ağustos tarihine kadar devam edeceğini belirtti. Polonya, Yunanistan, Meksika ve Rusya’dan Halk Dansları ile katılacak olan ekiplerin kentin çeşitli noktalarında gerçekleştirecekleri gösteriler ile renklenecek olan Festivale 12 Ağustos akşamı Emre Aydın, 13 Ağustos akşamı ise Zülfü Livaneli damgasını vuracak.

[Kaynak: canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir