5 Bin 870 Dekar Zirai Arazi Suya Kavuşacak

02 Aralık 2014

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Çanakkale’de 5 bin 870 dekar tarım arazisini suyla buluşturacak olan Bayramiç Yassıbağ Göleti ve Sulaması ile Ayvacık Çamköy Göleti ve Sulaması’nın inşaat sözleşmesinin imzalandığı bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Çanakkale’de inşa edilecek olan göletlerden Bayramiç Yassıbağ Göleti ve Sulamasının hizmete alınmasıyla 5 bin 180 dekar, Ayvacık’taki Çamköy Göleti ve Sulamasının hizmete alınmasıyla da 690 dekar zirai arazi suya kavuşacak.
Bölgede 2014 fiyatlarına göre dekar başına 202 TL gelir sağlanırken; Bayramiç Yassıbağ Göleti ve Sulaması’nın devreye girmesiyle bu rakam 1.000 TL’ye yükselecek. Dolayısıyla bölgedeki tarım arazilerinden elde edilen yıllık gelir artışı 5 milyon 175 bin TL’ye ulaşacak.
Ayvacık Çamköy Göleti ve Sulaması için ise, 2014 fiyatlarına göre; projesiz durumda gelir dekar başına 253 TL iken, projeli durumda net gelir artışı dekar başına 1.171 TL seviyesine ulaşacak. Bu kapsamda projeden oluşacak net gelir artışı dekar başına 918 TL, yıllık gelir 808 bin TL’ye ulaşacak. İki gölet ve sulaması için toplamda 6 milyon 678 TL yıllık gelir artışı hedeflenen projenin hizmete girmesiyle bölge halkı aynı topraklardan daha fazla gelir elde edecek.”

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir