5 Dakikalık Operasyonla Horlamaya son

08 Ocak 2009

Horlama konusunda sıkıntısı olan hastalar, Çanakkale Devlet Hastanesi KBB servisinde hizmete giren radyofrekans sistemi ile 5 dakikalık operasyon sonunda bu rahatsızlıklarından kurtuluyor.

Çanakkale Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Altuğ Özağaç, horlama ve uykuda solunum durması hastalığının ihmale gelmeyeceğini belirtilerek, “Bu hastalığının farkında olmayan kişiler büyük bir tehlike ile karşı karşıya. Horlayan, uyku sırasında zaman zaman solunumu duran hastalar rahatsızlıklarının ciddiyetinin farkında olmayabilirler. Bu kişiler, birlikte yaşadıkları kişilerin dikkatli gözlemleri ile uygun şekilde ikna edilerek hekime başvurmalıdır. Aynı şekilde çocuklar bu hastalık açısından anne ve babaları tarafından dikkatli gözlenmelidir. Horlayan, zaman zaman nefes azalması olan, sıkça uykudan uyanan, gece işemeleri olan, uykuda yürüyen, ağız solunumu yapan, uyuklayan, sebepsiz baş ağırları olan, kötü okul performansı olan, saldırgan, hiperaktif, gelişme ve büyüme geriliği olan, disiplin problemleri yaşayan çocuklar bu hastalık yönünden dikkatle incelenmelidir” dedi.

Çanakkale’de horlama konusunda gerekli tedavinin yapıldığını belirten Dr. Altuğ Özağaç, “Bu konuda hastanemizde tedaviler yapılabiliyor. Yaptığımız muayene sonunda horlama durumu bulunan hastalarımıza burun içi ve damak radyofrekans uygulaması yapıyoruz. Radyofrekans, horlama şikayeti olan hastalarda hava yolunun horlamaya sebebiyet veren bölgelerine uygulanan modern bir tedavi şeklidir. Yapacağımız muayene sonucuna göre bu sistem burun etlerine, yumuşak damağa veya dil köküne uygulanabiliyor. İşlem tercihen lokal anestezi altında (iğne ile bölgenin uyuşturulması) uygulanırken, çalışma yaklaşık 5 dakika sürüyor. Ağrısız olan radyofrekans probunun batırıldığı dokuda ısı oluşturuluyor. Bunun sonucunda dokuda kitle azalması ve iyileşme sürecinde sıkılaşma gerçekleşiyor. Dokuda amaçlanan kitle azalması ve sıkılaşma, işlemden sonraki 6 hafta içinde yavaş şekilde ortaya çıkarken, horlama da gitgide azalıyor. 6. haftanın sonunda ise hasta tekrar değerlendirilerek gerekirse işlem tekrarlanıyor” dedi.

Kilolu veya obez hastalarda radyofrekans tedavisinin horlamayı tam olarak iyileştiremeyebileceğini de belirten Çanakkale Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Altuğ Özağaç, “Horlamayla birlikte “uyku apnesi” (uykuda nefes durması) hastalığına da sahip kişilerde radyofrekans tedavisinin başarısı düşüktür. Orta-ağır seviyede apneli hastalara bu uygulanmaz. İşleme tepki olarak ilk günler dokuda ödem (şişme) olacağından, horlama ilk günler azalmayacak, aksine artacaktır. Bu tamamen normaldir. Yumuşak damağa radyofrekans uygulanan hastaların bir hafta süreyle yumuşak ve ılık gıdalarla beslenmesi uygundur. İşlemden sonraki günlerde boğazda uyuşukluk ve yutma güçlüğü hissi normaldir ve geçicidir. Uygulama bölgesinde sarı-beyaz, aft benzeri bir yara gelişebilir. Bu da geçicidir. Bu durumda ılık suya yemek karbonatı katılarak gargara yapılması iyileşmeyi hızlandırır. İşlemden sonraki 2 hafta sigara içilmemesi gerekir” açıklamasını yaptı.
İHA

Yorumlar...
  • zeki budur özdemir
    08/10/2010 10:11

    Hocam biz 5 kardeşiz yaşlarımız 50 ve üzeri Ankarada yaşıyoruz Hepimiz horluyoruz eşlerimiz rahatsız oluyor.Ben memurum sevklimi gelmeliyim diğerleri ssk lı bize yardımcı olabilirmisiniz.randevu alıp 5 imiz birlikte gelmek istiyoruz. kolay gelsin Cevabınız sabırsızlıkla bekliyorum

  • HALİL ÖZAGAÇ
    19/07/2010 20:53

    ALTUĞ BEY BEN MERSİNDE YASIYORUM.İLETİSİM KURABİLİRMİYİZ.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir