5 YILDA 420 MİLYON TL YATIRIM SÖZÜ

27 Temmuz 2015

Çanakkale Seramik, Kalebodur, Kalekim markalarını bünyesinde barındıran Kale Grubu’nun, “58’nci Kuruluş Yıldönümü” ve geleneksel “Seramik Bayramı” törenlerle kutlandı. Grubun doğduğu topraklara yaptığı yatırımların tutarının 1,5 milyar dolara ulaştığını söyleyen Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, önümüzdeki 5 yılda 420 milyon Türk Lirası tutarında yeni yatırım planladıklarını söyledi.

Dr. İbrahim Bodur’un, 27 Temmuz 1957 tarihinde temellerini attığı Kale Grubu’nun “58’nci Kuruluş Yıldönümü” ve “Seramik Bayramı” kutlamaları, Kaleseramik Fabrikaları’nın kurulu bulunduğu Çanakkale’nin Çan ilçesinde, 26-27 Temmuz 2015 tarihlerinde yapıldı.

Gerçekleştirdiği sanayi atılımlarıyla Türk seramik sektörüne öncülük eden Kale Grubu’nun geleneksel hale getirdiği “Kuruluş Yıldönümü” ve “Seramik Bayramı” kutlamaları, 26 Temmuz Pazar günü start aldı. Törenler, sabah saatlerinde Fabrikalar Bölgesi H. İbrahim Bodur Camii’nde Kur’an-ı Kerim ve Mevlit okunmasıyla başladı. Ardından bir Seramik bayramı klasiği olan toplu sünnet töreni vardı. Kale Grubu çalışanları ile çevre halkının çocuklarından oluşan 115 kişi sünnet edildi. Bugüne kadar Seramik Bayramları kapsamında sünnetleri gerçekleştirilen çocuk sayısı 15 bin 48’e ulaştı.

Fabrika bahçesinde düzenlenen retrospektif seramik sergisinde ise Bedri Rahmi Eyüboğlu, Prof. Dr. Jale Yılmabaşar, Mustafa Tunçalp, Attila Galatalı, Erol Sazcı, Edith Galocy, Prof. Dr. Hamiye Çolakoğlu, Ahmet Kanıpak, Sergio Gurioli, Engin Çetin, Ayşegül Şahin gibi önemli isimlerin eserlerine yer verildi. Kaleseramik Fabrikaları’nın havuzbaşı sosyal tesislerinde verilen geleneksel akşam yemeğinin ardından, sünnet çocukların geçiş töreni düzenlendi.

27 Temmuz Pazartesi sabahı güne bando gösterisi ile başlandı. Daha sonra, 58. Yıl Seramik bayramı Resmi Törenleri için konferans salonuna geçildi. Buradaki törenler Eski Bakan ve Trabzon Milletvekili Faruk Nafız Özak, Çanakkale MHP Milletvekili İbrahim Kürşat Tuna, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, Çan Kaymakamı Nurettin Kakillioğlu, Biga Kaymakamı Fatih Genel, Yargıtay Başvekili Abdülkadir İlhan, Sanayi Bakanlığı Başmüfettişi Süfyan Emiroğlu, J.Kd. Albay Enver Aydın, S/G Albay Hasan Tunay, J. Albay Timuçin Alper, Çanakkale Bölge İdare Mahkemesi Başkanı İbrahim Aydoğdu gibi devlet erkanıyla ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Yücel Acar ile birlikte Kale Grubu yöneticilerinin ev sahibi olarak davetlilere eşlik ettiği kutlamalara; grubun Türkiye’nin her bölgesinden gelen iş ortakları, bayileri, tedarikçileri ve çalışanlarının yanı sıra bölge halkı büyük ilgi gösterdi.

Törende bir konuşma yapan ve sözlerine pek çok kez Seramik Bayramı kutlamalarını şereflendiren 9. Cumhurbaşkanı rahmetli Süleyman Demirel’i anarak başlayan Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay şunları söyledi:

“MEMLEKET SEVDASI İLE YOLA ÇIKTIK”
“Yunus Emre der ki: ‘Biz geçmedik dava için, bizim işimiz sevda için… Dostun evi gönüllerdir, gönüIIer yapmaya geIdik.’ Bundan tam 58 yıl önce, o günlerde henüz 24 yaşında olan bir genç, yüreğinde böylesine büyük bir sevdayla yola çıktı. Bu toprakların geleceğine inanan insanların, siz çok değerli hemşerilerinin küçük birikimlerini de bir araya getirerek, hayvan pazarının bulunduğu bu yerde Kale Grubu’nun fabrika kurdu. Bu büyük sevda yolculuğunda emeği geçen herkese huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.”

ÖNÜMÜZDEKİ 5 YILDA 420 MİLYON TL YATIRIM
2015 yılının Çanakkale ve Türkiye için manevi değeri çok yüksek bir yıl olduğunu hatırlatan Bodur, “2015
Çanakkale Zaferi’nin, o şanlı kahramanlık destanının 100. Yıldönümü… Geçen yılki 27 Temmuz Seramik Bayramı’nda, kurulduğumuz günden bu yana bölgeye yaptığımız yatırım tutarının 1,5 milyar Dolar’a ulaştığını söylemiştim hatırlarsanız… Zaferin 100’üncü yılında, Kale Grubu’nun 58 yılında da yatırımlarımız hız kesmeden devam ediyor. 18 Mart tarihinde, o dönemki Milli Savunma Bakanımız, bugünkü Meclis Başkanımız Sayın İsmet Yılmaz’ın teşrifleriyle, 58 yıl önceki ilk fabrikamızın yerinde, tamamlandığında dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip olacak yeni granit fabrikamızın temelini attık. Bu fabrika için ilk etapta 100 milyon liralık bir yatırım yaptık. Önümüzdeki 5 yılda 420 milyon lira daha yatırım yapmayı planlıyoruz.”

“BİZ ÇANAKKALE’NİN EVLATLARIYIZ”
Kuruldukları ilk günden beri “Biz bu ülke için canlarını veren evlatların evlatlarıyız; Biz Çanakkale’nin evlatlarıyız” dediklerine vurgu yapan Zeynep Bodur Okyay, “Bu topraklara yatırım yapmak kadar, bu toprakları canları pahasına bizlere emanet edenlere manevi borcumuzu ödemek için çalışıyoruz. Bu amaçla, Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümünde titiz bir çalışmanın ve uluslararası bir ekibin imzasını taşıyan ‘Çanakkale’nin Evlatları/Sons of Gallipoli’ adlı interaktif bir belgeseli aynı anda tüm dünya ile buluşturduk. Bir asır önce gerçekleşen Çanakkale Savaşı’na bugünün annelerinin gözünden bakan belgeselin amacı, tarihi gerçekleri yalın bir dille tüm dünyaya anlatmaktı. Tarihe ‘Son centilmen savaş’ olarak geçen bu muharebenin kahramanlarından gereken dersleri çıkarabilirsek, bunu herkesin görmesini sağlayabilirsek, Çanakkale’nin bir ‘Barış Kenti’ olarak algılanmasını da başaracağımıza inanıyoruz” dedi.

FAHRİ DOKTORA, C20 BAŞKANLIĞI VE ÖDÜLLER

Son bir yılı kısaca değerlendiren Zeynep Bodur Okyay, kendisinin ve eşi Osman Okyay’ın Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Senatosu tarafından fahri doktora unvanına layık görülmesinin duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca, kısa bir süre önce Cumhurbaşkanının telefonu ve Babacan’ın görevlendirmesi sonucu Türkiye’nin Dönem Başkanlığı’nı yapacağı G20’nin alt oluşumlarından C-20’nin (Sivil 20) Türkiye Yürütme Kurulu Başkanlığı’na atanmasının da büyük bir gurur vesilesi olduğunu söyledi.

Okyay, aradan geçen bir yılda Kale Grubu şirketlerinden Kaleseramik’in “Isı Geri Kazanım Projesi” ile “Enerji Verimliliği Uygulama Kategorisi”nde birincilik; düşük su tüketiminde devrim yaratan klozeti Kale Aquasmart ile “Çevre Dostu Uygulama Kategorisi”nde ikincilik; Nem Kontrollü Karo Projesi ile “İnovatif Çevre Dostu Ürün Kategorisi”nde ikincilik aldığını söyledi. Sadece püskürtmeli kurutuculara yapılan yatırım ile yılda 1,2 milyon TL’lik enerji tasarrufu sağlayan Kaleseramik’in, bu sayede 8 bin 706 ağaçlık ve 2 bin 902 ton CO2’lik bir çevresel katkı yarattığını hatırlattı.

Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Okyay, Kaleseramik’in ayrıca Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın düzenlediği “2015 Verimlilik Proje Ödülleri”nde üçüncülüğe layık görüldüğünü, Kalebodur’un Türkiye’nin en prestijli tasarım ve inovasyon organizasyonlarından ‘Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde, ‘Hexagon’ serisi ile ‘İyi Tasarım Ödülü’nün sahibi olduğunu, İtalya’da düzenlenen uluslararası tasarım yarışması “A’ Design Award 2015″e “Banyo Ürünleri” kategorisinde katılan Kale’nin, Artful Tasarım Ofisi ile birlikte hayata geçirdiği ‘Crate’ serisi “Silver A’ Design Award 2015″i kazandığını da belirtti.

YUNUS EMRE’DEN MEVLÂNÂ’YA
Törenin açılışında sözlerine Yunus Emre’den bir alıntıyla başlayan Okyay, kapanışı Mevlânâ Celâleddîn-î Rûmî’den bir alıntıyla yaptı: “Günün adamı olmaya çalışma, hakikatin adamı olmaya çalış. Çünkü gün değişir, hakikat değişmez.”

KIDEMLİ ÇALIŞANLAR VE İŞ ORTAKLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ
Konuşmaların ardından, düzenlenen ödül töreninde Kale Ailesi ile iş ortaklığını sürdüren 25 bayi ve 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45 hizmet yılını dolduran toplam 858 çalışan kıdem ödüllerini aldılar.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir